کد خبر: 4067001
تاریخ انتشار: ۰۶ تير ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۴
نماینده ولی فقیه در خراسان‌جنوبی:

غدیر یک مسئله متواتر غیرقابل انکار است

نماینده ولی فقیه در خراسان‌جنوبی با بیان اینکه غدیر یک مسئله متواتر است که قابل انکار نیست، گفت: یاد و نام حضرت علی(ع) برای هر انسانی که دو خصلت آگاه و آزادگی را داشته باشد، هیچ ابهامی ندارد.

حجت الاسلام والمسلمین سیدعلیرضا عبادی، نماینده ولی فقیه در خراسان‌جنوبیبه گزارش ایکنا از خراسان‌جنوبی، حجت الاسلام والمسلمین سیدعلیرضا عبادی، نماینده ولی فقیه در خراسان‌جنوبی امروز ۶ تیرماه در جلسه تاسیس دفتر نمایندگی بنیاد بین المللی غدیر شهر بیرجند اظهار کرد: نام و یاد حضرت علی(ع) برای هر انسانی که دو خصلت آگاهی و آزادگی را داشته باشد، هیچ ابهامی ندارد.

وی با اشاره به مسئله انکار که به صورت جهد است یعنی آنچه انسان می داند و انکار می‌کند، تصریح کرد: در قرآن کریم برای حضرت موسی(ع) می فرماید که حقانیت حضرت موسی(ع) را انکار کردند در حالی که در باطن یقین داشتند، از هر مصداقی روشن تر این است و منحصر به حضرت علی(ع) نیست بلکه کل ائمه اینگونه بوده است.

عبادی ادامه داد: در بسیاری از سخنانی که مخالفت می‌شود، نقل قول از خودشان است، مسئله غدیر را نمی‌توان انکار کرد چراکه یک مسئله متواتر است، همانگونه که نمی‌شود کوه هیمالیا را انکار کرد.

وی بیان کرد: در کتاب «مرام الکلام» مولوی عبدالعزیز که عالم اهل سنت پاکستانی بود، در مسئله غدیر نوشته بود که این مسئله قابل انکار نیست و در کتاب خطاب کرد به کسانی که غدیر را انکار می‌کردند که انکار شما هیچ وقت خدشه‌ای در غدیر وارد نمی‌کند، اما اهل فن خواهند فهمید که شما اصلا اهل حدیث نیستید.

امام جمعه بیرجند یادآور شد: حضرت علی(ع) را نیز نمی شود انکار کرد، بزرگان اهل سنت همچون مولانا صاحب مثنوی که در شعر خود می‌گوید:« تو به تاریکی علی را دیدی، زان سبب غیری بر او بگزیده ای» همین جمله را در قالب دیگری، امام شافعی اهل سنت می‌گوید: « اگر چهره واقعی علی(ع) برای مردم شناخته شود، همه مردم در مقابل او سجده می کنند».

عبادی گفت: اینکه گفته می‌شود علی(ع) اول مظلوم عالم است مراد اولین مظلوم از نظر تاریخی نیست بلکه منظور مظلوم درجه اول است، یعنی همه از فضائل او می‌دانستند و به او ظلم کردند، مدت‌ها فرزندان حضرت علی(ع) را می‌کشتند، شیعه او را قتل عام و کار را به جایی رساندند که هرکس نامش حضرت علی(ع) را می‌کشتند.

وی یادآور شد: حضرت علی(ع) هیچ وقت برای خود هیچ چیز نخواست، راه و رسم علی(ع) نصیب جامعه بشری می‌شود و ظلم به او به کل جامعه بشری برمی‌گردد، از علامه امینی(قدس سره) نقل است که در اواخر عمر در دوران بیماری می‌گفت: «دلم می‌خواهد خوب شوم و در خیمه ای برای انسان و انکار حق توسط انسان گریه کنم».

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :