کد خبر: 4058438
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۷

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان‌جنوبی گفت: اگرچه در اجرای قانون باید منافع مردم و جامعه لحاظ شود؛ اما مطالبه‌گری نباید فراتر از قانون باشد.

سید محمدرضا طالبی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان‌جنوبیبه گزارش ایکنا از خراسان‌جنوبی، سیدمحمدرضا طالبی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان‌جنوبی، شب گذشته، 30 اردیبهشت‌ماه در نشست مجمع مطالبه‌گران استان که در محل استانداری برگزار شد، اظهار کرد: اگر بخواهیم مطالبات خود را با قانون‌شکنی به نتیجه برسانیم، منطقی نیست و نتیجه عکس و بازخورد منفی بر جا خواهد گذاشت.

وی با بیان اینکه مطالبه‌گری در درون خود، نوعی آرمان‌گرایی است، گفت: مطالبه‌گری اگر وجود نداشته باشد، جامعه‌ای مرده خواهیم داشت، لذا مطالبه‌گری از ضروریات هر جامعه بوده اما با ضوابطی همراه است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان‌جنوبی با تأکید بر اینکه مطالبه‌گری باید موضوعات مهم جامعه را شامل شود، اظهار کرد: در این قاعده باید مشکلات عمومی جامعه را دید و از نگاه صنفی و فردی خودداری کرد.

وی گفت: در مطالبه‌گری باید از واژگان و الفاظ درست استفاده کنیم در غیر این صورت چون در قضاوت مردم اثرگذار خواهد بود، به خود ما ضربه می‌زند.

طالبی افزود: در عصر ارتباطات، اخبار به‌صورت لحظه‌ای در سطح دنیا منتشر می‌شوند، لذا در موضوع مطالبه‌گری نیز باید به نحوی عمل شود که انزجار مردم را به همراه نداشته باشد و البته در این امر نباید افراط و تفریط نیز صورت گیرد. در مطالبه‌گری باید شخص و دستگاه مورد مطالبه مشخص بوده و آن فرد و دستگاه نیز پاسخگو باشد.

معاون استاندار خراسان‌جنوبی گفت: مطالبه باید به‌موقع و در وقت خود انجام شود، لذا زمان‌سنجی در مطالبه‌گری خیلی مؤثر بوده و نتیجه بهتری را به دنبال دارد.

وی با تأکید بر اینکه مطالبه ما نباید در راستای خواسته و اهداف دشمن باشد، افزود: حاکمیت باید در مقابل مطالبه‌گری، به نظر مردم و مطالبه‌گران احترام گذاشته و پاسخگوی آن باشد زیرا عدم پاسخگویی، بی‌احترامی به مردم و افکار عمومی است.

طالبی گفت: تدوین‌ سازوکارهای انتقال مطالب باید مشخص باشد یعنی هرگاه مطالبه‌گری به‌ حق و قانونی انجام شود از وظایف دستگاه حاکمیتی است که در راستای آن مطالبه‌گری سازوکاری را مشخص کند؛ دستگاه حاکمیتی نباید در مقابل مطالبات اجتماعی هزینه معنوی ایجاد کند و باید به آن مطالبه به‌ حق پاسخ دهد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان‌جنوبی در ادامه به سؤالات مطالبه‌گران پاسخ گفت و اظهار کرد: در دولت انقلابی و مردمی حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی، مدیران باید به قولی که به مردم می‌دهند، عمل کنند و مسائل و مشکلات را صادقانه با آنان در میان بگذارند.

وی در پاسخ به پرسشی درخصوص قوانین حاکم بر مدیریت شهری بیرجند، گفت: شهردار را شورای شهر انتخاب می‌کند و شورای شهر نیز انتخاب مردم است. لذا، ما نمی‌توانیم احاطه خاصی بر تصمیمات آن داشته باشیم اما می‌توانیم از دید اجتماعی و مشکلات مردم در مورد مسائل اجتماعی، از آنها توضیح بخواهیم.

طالبی با ذکر این نکته که به دلیل ارتقای درآمدهای شهرداری تاکنون خلاف قانون عمل شده است، متذکر شد: طبق قانون شهرسازی، تعداد طبقات براساس متراژ خیابان و کوچه لحاظ می‌شود و از طبقه معین به بعد طبقات به‌صورت پلکانی بالا می‌روند.

وی با انتقاد از نحوه محاسبه تراکم و تعداد طبقات، گفت: این تذکر داده شده با وجود ناظرانی که هر لحظه ساختمان‌ها را رصد می‌کنند، تخلفات نادیده گرفته می‌شود و بعد در کمیسیون‌های مختلف، جریمه‌های سنگین رقم می‌خورد؛ ضمن آنکه همسایه‌ها نیز معترضند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان‌جنوبی افزود: متأسفانه در این زمینه قانون زیر پا گذاشته شده و حتی شهروندان باید برای دریافت رضایت مبالغی را به همسایه‌ها بپردازند. لذا، در شرایط موجود شهردار بر رعایت قانون در این موضوع تأکید دارد.

وی از پیگیری تخلفات مدیران طبق روال قانونی نیز گفت و با اشاره به اینکه حاشیه‌های شهر بیرجند، هزینه زیادی را بر دوش دستگاه‌های خدمت‌رسان تحمیل کرده، بر ارائه راهکارهایی برای ساماندهی این محدوده‌ها تأکید کرد.

طالبی درباره روند واگذاری اماکن ورزشی از طریق برگزاری مزایده، یادآور شد: برای بازگشت برخی مزایده‌ها که براساس آنها، بخشی از باشگاه‌های ورزشی در گذشته به مزایده گذاشته شده، راهکاری ارائه شده که با بهره‌گیری از آنها این فضاها به حوزه ورزش بر می‌گردند.

وی گفت: به اداره‌کل تأمین اجتماعی، شهرداری، شرکت آب و فاضلاب و شرکت برق تأکید شده با توجه به خسارات فراوان آموزشگاه‌ها در پی همه‌گیری کرونا، با این مجموعه‌ها همراهی کنند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان‌جنوبی به مطرح شدن برخی شائبه‌ها در زمینه نفوذ برخی نمایندگان در انتصابات اشاره کرد و افزود: تا این لحظه نماینده‌ای در خصوص انتصاب فرد خاصی ورود نکرده است.

وی با اشاره به اینکه فردی در شهرستانی که مسئول دفتر نماینده بوده، فرماندار شده است، گفت: این نماینده بهترین‌ها را به‌عنوان مسئول دفتر خود انتخاب کرده است، لذا وقتی از جامعه نخبگانی آن شهرستان و بسیاری از دستگاه‌ها نظرخواهی می‌کنیم همان شخص را به‌عنوان فرد جوان، پیگیر و دلسوز معرفی می‌کنند.

طالبی افزود: ضمن آنکه عمده مردم شامل شورای شهر، نخبگان، متنفذین و معتمدین به او اعتقاد و اعتماد دارند. لذا، بر این اساس به این سمت و سو رفته‌ایم ضمن آنکه ما از نمایندگان نیز مشورت خواسته‌ایم ولی هیچ نماینده‌ای انگشت روی فرد خاصی نگذاشته و فردی بر استانداری تحمیل نکرده است.

وی اظهار کرد: خشکسالی‌ها و البته کم‌توجهی‌های گذشته، پیامدهایی برای حوزه کشاورزی داشته که امیدواریم با تلاش‌هایی که در حال انجام است، وضعیت این حوزه ارتقا یابد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان‌جنوبی گفت: در این راستا مقرر شد ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) صنایع تبدیلی زرشک را در منطقه زیرکوه راه‌اندازی کند. در جلسات شورای اداری به مدیران تأکید می‌کنیم با شفافیت کارها و فعالیت‌هایشان را صادقانه در دید مردم قرار داده و گزارش دهند.

طالبی با تأکید بر اینکه تکمیل بیمارستان برای شمال شهر بیرجند بسیار حائز اهمیت است، بیان کرد: قول رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور در مورد ساخت بیمارستان در شمال شهر بیرجند پیگیری می‌شود و استاندار نیز از مجموعه‌های دیگری در حال پیگیری این موضوع است. رویکرد مدیریت فرهنگ و هنر و دستگاه‌ها و کمیسیون‌های فرهنگی ما باید از زیرساخت غنی برخوردار بوده و با فرهنگ ایرانی و اسلامی عجین باشند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: