کد خبر: 3971983
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۳
طرح محله حسینی، طرحی است که برای استفاده مردم از جلسات معنوی و توسل به ائمه اطهار(ع) در شهر شوسف پایه‌ریزی شده است تا آنجا که در این شرایط کرونایی روحانی این شهر خانه خود را مأمن برگزاری این جلسات با رعایت پروتکل‌های بهداشتی کرده است.

کرونا آمد و همه چیز را تحت تأثیر قرار داد، از روند آموزش تا حتی برگزاری دورهمی‌ها و دید و بازدیدها. در این میان جلسات معنوی برای پاسداشت مقام ائمه اطهار(ع) نیز تحت تأثیر کرونا قرار گرفت.

تجمع در مساجد برای برگزاری مراسم مذهبی و همچنین روضه‌های خانگی در زمان شیوع کرونا تعطیل شد و حتی به روزهایی رسیدیم که این مراسم را تنها در خانه برگزار می‌کردیم.

اما در این میان اجرای ایده‌های جدید مبتنی بر شرایط که سلامتی را تحت‌‌الشعاع قرار ندهد در برخی از محلات پیگیری شد تا این مراسم تعطیل نشده و مردم دوباره از همان شور و حال  استفاده کنند.

یکی از افراد فعال در این حوزه که سعی کرد برای عدم جدایی مردم از این فضاها اید‌ه‌پردازی کند، امام‌جمعه موقت شهر شوسف است که حتی خانه خود را مأمن برگزاری این جلسات با رعایت پروتکل‌های بهداشتی کرده است. طرح محله حسینی؛ طرحی است که در این شهر برای استفاده مردم از جلسات معنوی و توسل به ائمه اطهار(ع) در شهر شوسف پایه‌ریزی شد.

این محله حسینی می‌شود

فضاسازی مناسب مختص شرایط 

حجت‌الاسلام محمدرضا صادقیان، امام‌جمعه موقت شهر شوسف در گفت‌وگو با ایکنا از خراسان‌جنوبی اظهار کرد: با توجه به شرایط کشور و گرفتاری در شرایط شیوع ویروس کرونا، به فرمایشات مقام معظم رهبری در راستای کمک‌های مؤمنانه و همدلی و مواسات لبیک گفتیم.

وی افزود: توزیع اقلام بهداشتی و توزیع سبد غذایی در ۶۷ مرحله، ضدعفونی معابر و مساجد، ضدعفونی منازل بیماران کرونایی، تغسیل و تکفین و تدفین اموات کرونایی، برگزاری کلاس‌های قرآن و احکام برای نوجوانان و جوانان همراه با برنامه‌های سرگرمی، اردو و مسابقات تیراندازی، طناب‌کشی، فوتبال و والیبال برای جامعه هدف ارائه شد.

وی با بیان اینکه در این مدت، فعالیتی به‌صورت ویژه نیز به نام محله حسینی انجام شد، تصریح کرد: به‌دلیل کرونا مراسم و اجتماعات محدود و ممنوع بود که در این رابطه به ذهنم رسید تا مراسم معارفی چون میلاد و یا شهادت اهل بیت(ع) را به‌گونه‌ای متفاوت‌تر از سال‌های گذشته برگزار کنیم.

صادقیان بیان کرد: در گذشته مردم در زمان مشکلات و برای رفع آن به مساجد مراجعه کرده و با توسل به اهل بیت(ع)، دعا و مناجات خود را آرام می‌کردند که اکنون نیز در این شرایط سخت نباید از این نعمت بی‌نصیب باشند.

وی اضافه کرد: گرچه نمی‌توانیم جلسات را در مساجد و منازل برگزار کنیم؛ حال این مراسم را درب منازل برگزار می‌کنیم و اکنون برگزاری این مراسم در فضای باز، کوچه، خیابان و محلات پیگیری می‌شود تا هر محله را محله حسینی کنیم.

امام‌جمعه موقت شهر شوسف با بیان اینکه طرح محله حسینی را اجرا کردیم تا در میلاد ائمه و وفات ایشان، درب خانه‌های‌مان به رنگ زندگی ائمه(ع) درآید، افزود: مجالس بسیار بی‌ریا برگزار می‌شود و سخنران و مداح این جلسه نیز خودم هستم.

وی افزود: بیان مطالب سبک زندگی اسلامی، عوامل و راه‌های نشاط‌سازی زندگی و ارائه راهکارهای تربیت فرزند و چگونگی برخورد با آسیب‌های اجتماعی نیز از دیگر مواردی است که در محله حسینی به آن می‌پردازیم.

صادقیان اظهار کرد: استقبال بسیار بی‌نظیری از این کار شد، با اینکه برخی انتقاد کردند اما ما معتقد به این بودیم که یک روحانی مأمور به وظیفه است، نه نتیجه.

وی با بیان اینکه برای آغاز این کار از درب منزل خود شروع کردم، تصریح کرد: با توجه به شرایط کرونا و اینکه بعضی از افراد دوست دارند مراسم را برگزار کنند اما به‌دلیل وضعیت مالی شرایط پذیرایی ندارند، لذا در این مراسم پذیرایی انجام نمی‌شود.

امام‌جمعه موقت شهر شوسف گفت: آن چیزی که برای ما ملاک است برگزاری جلسات معنوی به نام اهل بیت(ع) و برای ترویج سبک زندگی اسلامی است، اما دشمن می‌خواهد این مراسم برگزار نشود.

صادقیان با بیان اینکه باید ایده وجود داشته و فردی شروع‌کننده کار باشد، چراکه برای ادامه راه مردم پای کار هستند، یادآور شد: به‌مناسبت ماه مبارک رمضان به همت خیرین بزرگوار تعداد 100 بسته غذایی و 100 پرس غذای گرم و نان رایگان به‌صورت بسته‌بندی در منازل برای افطار  به ارزش 12 میلیون تومان در بین نیازمندان شهر شوسف توزیع شد.

وی با بیان اینکه توزیع را نیز خود در بین نیازمندان شناسایی شده انجام دادم، یادآور شد: لازم است متناسب با شرایط و موقعیت به تبلیغ دین بپردازیم، چراکه چراغ تبلیغ و ارائه مفاهیم دینی هیچ‌گاه نباید خاموش شود و مادامی که خاموش شد باید منتظر بازی دشمن باشیم.

شیوع کرونا نتوانست جلوی ارادت قلبی مردم به اهل بیت(ع) را بگیرد و مردم این بار به شیوه‌ای متفاوت روزهای مذهبی را گرامی می‌دارند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: