کد خبر: 3968657
تاریخ انتشار: ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۷
استاندار خراسان‌جنوبی:
استاندار خراسان‌جنوبی گفت: ضمانت آینده موفق در گرو تربیتی است که امروز برای دانش‌آموزان رقم می‌خورد.

ضمانت آینده موفق در گرو تربیت درست دانش‌آموزان استبه گزارش ایکنا، به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان‌جنوبی، حمید ملانوری، استاندار خراسان‌جنوبی، 11 اردیبهشت در آیین بزرگداشت مقام معلم که به‌صورت ویدئوکنفرانس و با حضور رئیس‌جمهور و وزیر آموزش و پرورش برگزار شد، گفت: ما باید این فهم را در دانش‌آموزان ایجاد کنیم که درس را برای پیدا کردن یک شغل خوب نخوانند و معلمان باید دانش‌آموزان پژوهشگر و پرسشگر تربیت کنند.

وی تصریح کرد: معلمان باید تلاش‌ کنند دانش‌آموزان را به‌گونه‌ای تعلیم دهند که بتوانند خود و جامعه را اداره کنند.

رئیس شورای آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی با تأکید بر اینکه تکریم و تعظیم معلم وظیفه همه ماست، گفت: مهم‌ترین وظیفه‌ای که بر دوش همه افراد جامعه است، تواضع در برابر معلمان است.

وی افزود: بهترین راه تکریم معلمان، عمل به دانش و آموخته‌هایی است که از آنها فرا گرفته‌ایم و وقتی دانش‌آموزان دیروز در لباس مسئولان امروز، خدمتی را به جامعه ارائه می‌دهند، محصول آموزش‌های صادقانه معلمان است.

ملانوری از اختصاص اعتبار ویژه به تجهیز پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی گفت و اظهار کرد: پژوهش‌سراها باید با فعال شدن در کنار مدارس، ایده‌ها را از دانش‌آموزان بگیرند و آنها را به طرح تبدیل کنند.

استاندار خراسان‌جنوبی افزود: استفاده از ایده‌های دانش‌آموزی دو پیامد به همراه دارد؛ یکی اینکه ایده‌ای که محصول فکر جوان است، مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد، دوم اینکه با ایجاد این حرکت، اعتماد به نفس جوانان را تقویت می‌کنیم.

در پایان این آیین تعدادی از معلمان توانمند استان در حوزه‌های مختلف با اهدای لوح تقدیر به امضای استاندار تجلیل شدند.

جایگاه علم‌آموزی در آموزه‌های اسلامی

استاندار خراسان جنوبی همچنین در پیامی به مناسبت گرامیداشت ۱۲ اردیبهشت روز معلم، اظهار کرد: انسان‌ها از همان روزی که پا به عرصه حیات می‌گذارند، به‌منظور کشف راز و رمزهای اطراف خود شروع به تعلیم و آموختن می‌کنند، لذا فراگیری علم و دانش در طول تاریخ زندگی بشر، اهمیت فراوانی داشته و دارد.

ملانوری افزود: اگرچه موضوع رواج علم و دانش مورد توجه همه ادیان و مذاهب بوده، اما در هیچ کیشی به اندازه دین مبین اسلام، این مسئله مورد عنایت قرار نگرفته است تا آنجا که قرآن این آسمانی‌ترین کتاب، اساس و پایه تعلیم و روشنگری قرار می‌گیرد؛ «به انسان چیزی را که نمی‌دانست، آموخت» (علق/۵).

وی بیان کرد: همین اهمیت جایگاه علم‌آموزی در آموزه‌های اسلامی است که سبب شده تعلیم و تعلم از مهمترین امور سعادت‌آفرین برای بشر عنوان شود و معلمی، شغل انبیا نامیده شود.

استاندار خراسان‌جنوبی اظهار کرد: در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نیز با تأسی از دین مبین اسلام، معلمان جایگاه ویژه‌ای یافته‌اند تا آنجا که رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند «یکی از کارهای واجب ما این است که آحاد ملت ما از کوچک و بزرگ، از مقامات عالی تا آحاد مردم، قدر معلم را بدانند، اهمیت معلم را درک کنند، حرمت معلم را بشناسند؛ این از کارهای بسیار اساسی است.»

وی افزود: و به‌واسطه همین پایگاه رفیع است که پاسداشت مقام معلم در تقویم مناسبت‌ها جایگاه ویژه‌ای پیدا می‌کند و دوازدهم اردیبهشت‌ماه روز شهادت استاد شهید مرتضی مطهری، بزرگ معلم مدرسه انقلاب که امام خمینی(ره) وی را درختی پرثمر نامید، روزی برای ارج نهادن به سنت حسنه تعلیم و تعلم و تجلیل از مقام شامخ معلمان این طلایه‌داران روشنگری و جلوه‌های عشق، ایثار و فداکاری در عرصه‌های علم و دانش تعیین می‌شود.

ملانوری بیان کرد: اینجانب ضمن گرامیداشت یاد و خاطره استاد شهید مرتضی مطهری، روز معلم را به همه معلمان عزیز و فرهنگیان گرانقدر که نقش بی‌بدیلی در پیشرفت و ترقی کشور دارند، تبریک عرض کرده، از تلاش‌های ارزنده اساتید، مربیان، دبیران و آموزگاران محترم در خطه عالم‌پرور و فرهنگ‌دوست خراسان‌جنوبی تشکر می‌کنم.

وی یادآور شد: امید که در سایه عنایات حضرت ولی‌عصر (عج) و با همت والای همه معلمان عزیز این دیار، ضمن تربیت و پرورش نیروی انسانی توانمند، متعهد و متخصص، به اهداف عالیه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در گام دوم انقلاب دست یابیم و به‌زودی شاهد اعتلا و پیشرفت خراسان‌جنوبی در مسیر توسعه همه‌جانبه و پایدار باشیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: