کد خبر: 4105409
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۳

ضرورت بهره‌گیری از توان نخبگانی در بدنه حاکمیت

رئیس فراکسیون پیشرفت شرق و مکران مجلس شورای اسلامی گفت: باید انواع پژوهشکده‌ها و تشکل‌های مسأله محور و تخصصی شکل بگیرند و انبوه دستگاه‌های اجرایی، مجلس شورای اسلامی، هیات وزیران و مجموعه حاکمیت از توان نخبگان استفاده کرده و کمک بگیرند.

روح‌الله ایزدخواه، رئیس فراکسیون پیشرفت شرق و مکران مجلس شورای اسلامیبه گزارش ایکنا از خراسان‌جنوبی، روح‌الله ایزدخواه، رئیس فراکسیون پیشرفت شرق و مکران مجلس شورای اسلامی، امروز ۱۶ آذرماه در آیین تجلیل از پژوهشگران خراسان جنوبی که همزمان با ۱۶ آذر روز دانشجو در تالار ولایت دانشگاه بیرجند برگزار شد، اظهار کرد: باید نخبگان را شناسایی و آنان را تجمیع و نظام‌سازی کرد تا بتوان مسائل را حل و فصل کرد چراکه همه مسائل کشور راه حل دارد و این راه حل‌ها نزد نخبگان و جامعه دانشگاهی است.

وی با بیان اینکه امام راحل فرمودند باید در حل مشکلات به ملت متوسل شویم که مصداق بارز آن اتکای سیاست‌گذاری‌ها به دانشگاه و جامعه دانشگاهی است، افزود: جامعه دانشگاهی نیز باید مشتاقانه‌تر و فعال‌تر ماحصل فکر و اندیشه خود را به دولت و دستگاه‌ها عرضه کند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دانشگاه سرزنده، پویا و رو به رشد است، تصریح کرد: فضای دانشگاه مستعد پیشرفت است البته هنوز نرم‌افزارهای اداره کشور آن طور که باید و شاید متکی به دانشگاه نشده است.

وی با بیان اینکه صاحب اندیشه، اندیشه را جاری می‌کند، گفت: دانشگاهیان باید اندیشه را در جامعه جاری و ساری کنند و به مرحله اجرا برسانند که امیدواریم ‌همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند دانشگاه سهم اصلی خود را در پیشرفت کشور به دست بگیرد و آینده را به معنای واقعی کلمه رقم‌ بزند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هنوز به تشکیل اجتماعات نخبگانی که در سند ملی تحول بنیاد نخبگان آمده، توجه لازم نشده است، ادامه داد: نخبه قرار نیست به معنای کارمند دولت باشد بلکه باید کار خود را بکند و حاکمیت و دولت از او بهره بگیرند که راه آن شکل‌گیری اجتماعات نخبگانی است.

ایزدخواه اظهار کرد: نخبگان باید سیاست‌سازی کنند تا حاکمیت سیاست‌گذاری کند و هنوز تا آن زمان راه داریم چراکه مقداری تعارفات وجود دارد و ظرفیت عظیم دانشگاهی دیده نمی‌شود، آن طور که باید و شاید حاکمیت خود را متکی و متوسل به‌ جامعه دانشگاهی نکرده اما در مسیر آن قرار داریم.

عضو هیات امنای دانشگاه‌های خراسان‌ جنوبی افزود: به عنوان یک نماینده وقتی وارد مجلس شدم اعلام کردم هیچ رای یا تصمیمی در مجلس‌ نخواهم گرفت مگر اینکه متکی به پژوهش یک هسته اندیشه‌ورز باشد؛ وقتی بر من حجت تمام می‌شود دنبال یک حوزه باشم که با استفاده از اندیشه پژوهشی، بتوان مسأله‌ای را تشخیص داد و به آن ورود کرد.

ایزدخواه افزود: برای این کار پنجشنبه را تعیین کردیم و اعلام کردیم هر نخبه طرح، ایده و مسأله‌ای را حل کرده، ارائه دهد لذا روزی تا ۱۵ نفر مراجعه می‌کردند و بدون هیچ چشمداشتی محتوا ارایه می‌دادند.

وی بیان کرد: همین که این افراد احساس کنند حاکمیت حاضر بوده طرح و ایده‌های آنان را ببیند و استفاده کند سبب ایجاد انگیزه می‌شود لذا پیشنهاد دادیم همان طور که مجلس مرکز پژوهش‌ها دارد خانه اندیشه‌ورزان نیز تشکیل شود.

رئیس فراکسیون پیشرفت شرق و مکران مجلس شورای اسلامی از راه‌اندازی نخستین اندیشکده در دانشگاه‌ها و ضرورت آن گفت و ادامه داد: تفاوت اندیشکده با پژوهشکده این است که اندیشکده به دنبال جا انداختن نظر، ایده و طرح علمی است و آن را ترویج و فرهنگ‌سازی می‌کند.

وی با بیان اینکه قانون تولید دانش‌بنیان که اخیرا تصویب شده قانون رو به جلویی است، دست پژوهشگران و مراکز نوآوری را بسیار باز کرده و به صندوق‌های نوآوری در بانک‌ها امتیاز می‌دهد و با اختیارات قانونی، مجوزها و سایر موارد را تسهیل می‌کند، اظهار کرد: امیدوارم دانشگاه‌های استان خراسان جنوبی پیشتاز در منطقه شرق کشور باشند چراکه این منطقه عقب‌ماندگی‌های تاریخی نسبت به برخی مناطق از جمله غرب کشور دارد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha