کد خبر: 4078150
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۶
به بهانه حضور مقام معظم رهبری در فردوس؛

آن ۱۳ شهریور سرنوشت‌ساز برای فردوس

به بهانه سالروز حضور مقام معظم رهبری در 13 شهریورماه در شهرستان فردوس و کمک به زلزله‌زدگان، قرار است اجلاسیه‌ای ملی در این شهرستان پس از گذشت 54 سال از آن حضور با هدف معرفی گروه‌های جهادی برگزار شود.

زلزله فردوسسیزدهم شهریورماه سال ۱۳۴۷ زمانی که شهرستان فردوس در خراسان زلزله هفت ریشتری را تجربه کرد و 20 هزار جانباخته به همراه داشت، مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) به اتفاق گروهی از روحانیون عضو پایگاه مردمی روحانیون کشور وارد منطقه شدند و در قالب یک گروه جهادی به خدمت به مردم پرداختند.

آن زمان مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) تنها ۲۹ سال داشتند اما خدماتی ماندگار به مردم ارائه کردند، آن هم در شرایطی که مردم مورد بی‌توجهی دولت قرار گرفته بودند؛ در پی حضور روحانیون در منطقه ۱۲ کامیون از کمک‌های امدادی مردم به منطقه آمده و در بین زلزله‌زدگان توزیع شد.

مهدی روشن، فرماندار فردوس در مورد آن روزها و ضرورت ثبت این اتفاق در گفت‌وگو با ایکنا از خراسان‌جنوبی گفت: این تاریخ با افتخار برای خراسان‌جنوبی و به‌ویژه فردوس، ثبت و ضبط خواهد شد و سندی به افتخارات استان اضافه خواهد کرد.

وی با اشاره به برگزاری اجلاسیه سیزدهم شهریورماه در فردوس بیان کرد: برای نخستین بار این اتفاق بزرگ فرهنگی در شهرستان فردوس رقم می‌خورد و نیاز است زیرساخت‌های لازم برای این حرکت بزرگ جهادی، فرهنگی و ملی آماده شود و با توجه به اهمیت موضوع، تبیین روشنگری و بزرگ جلوه دادن این جریان جهادی در سطح ملی و بهره‌مندی از ظرفیت رسانه ملی برای این اجلاسیه مورد نیاز است.

فرماندار فردوس با بیان اینکه به این علت که این همایش دستاوردهای مطلوبی برای شهرستان داشته باشد نیاز است برخی از پروژه‌ها در آن ایام بهره‌برداری و کلنگ‌زنی می‌شود، تصریح کرد: برخی از پروژه‌هایی که افتتاح و کلنگ‌زنی آن نهایی شده است؛ کلنگ‌زنی مجموعه فرآوری مس، افتتاح معدن مس، افتتاح مجموعه فرآوری فلوریت، افتتاح کلینیک دندانپزشکی کودکان و اطفال، کلنگ‌زنی ساختمان دانشکده پیراپزشکی، آسفالت 10 کیلومتر راه روستایی و تکمیل اورژانس روستای طاهرآباد از مهم‌ترین برنامه‌های آن ایام خواهد بود.

مهدی روشن، فرماندار فردوس

روزی که باید در تاریخ ثبت شود

وی بیان کرد: این اجلاسیه از این جهت پس از گذشت 54 سال از زلزله ویرانگر فردوس حائز اهمیت بوده که خواستگاه و مبدأ فعالیت گروه‌های جهادی در سراسر کشور شهرستان فردوس خواهد بود و پیگیر ثبت این روز در تقویم ملی هستیم.

روشن خدمت رسانی و حضور به موقع در بحران‌ها را لازمه کار جهادی عنوان کرد و افزود: در زلزله سال ۴۷ تمامی این موارد توسط مقام معظم رهبری و تیم همراه صورت پذیرفت  ومقام معظم رهبری در سخنان خود بارها به این جمله که «من اولین کار جهادی را در فردوس انجام دادم و من مردم فردوس را سال‌ها به ایمان و تقوا می‌شناسم» اشاره فرموده‌اند.

فرماندار فردوس اظهار کرد: این همایش در سه سطح برنامه‌ریزی شده که سطح اول موضوع تبیین و پرداختن به اصل اجلاسیه با همکاری صدا و سیما و سایر رسانه‌هاست؛ سطح دوم موضوع حضور مسئولان کشوری و نخبگان جهادی در سطح شهرستان فردوس در این اجلاسیه به مدت سه روز و سطح سوم موضوع افتتاح و کلنگ زنی پروژه‌های بزرگ عمرانی و عقد تفاهم‌نامه‌هایی با نخبگان جهادی برای برطرف کردن نیازهای شهرستان و خدمت رسانی هرچه بهتر به مردم در آن ایام از مهمترین دستاوردهای برگزاری این همایش است.

روشن، تبیین جایگاه ولایت، تبیین اقدامات جهادی ، معرفی و تثبیت حرکت‌های جهادی و امدادی مقام معظم رهبری، حضور ۵۰ گروه جهادی و ۵۰۰ نخبه در شهرستان و رونمایی از خاطرات و فرمایشات مقام معظم رهبری در سال۴۷ را نیز از مهم‌ترین دستاوردهای برگزاری این اجلاسیه برشمرد.

وی گفت: با توجه به اینکه همایش اجلاسیه ملی جهادگران بناست در سطح کشوری برگزار شود انتظار داریم رسانه‌ها برای آماده کردن فضای اجتماعی و افکار عمومی استان پای کار باشند و از طرفی باید از تمام توان و پتانسیل استان و شهرستان بهره بگیریم تا بتوانیم این اقدام ملی و بزرگ را به‌عنوان مبدأ اردوهای جهادی ماندگار و هر ساله با برگزاری همایش‌ها و یادواره‌ها در راستای محرومیت‌زدایی و خدمات‌رسانی به مردم استان و شهرستان در حوزه‌ای فرهنگی و اجتماعی و عمرانی برنامه‌ریزی کنیم.

فرماندار فردوس با تأکید بر اینکه همایش 13 شهریور یک فرصت طلایی برای فردوس و آبروی این شهرستان است، تصریح کرد: از امروز یک رزمایش ملی در شهرستان فردوس آغاز می‌شود که با تلاش مسئولان باید در 13 شهریورماه یک کار شاخص و برتر را شاهد باشیم.

حضور 600 نخبه جهادی در اجلاسیه فردوس

سردار محمدرضا مهدوی، فرمانده سپاه انصارالرضا(ع) خراسان‌جنوبی نیز با اشاره به برگزاری اجلاسیه ملی گروه‌های جهادی سیزدهم شهریورماه در شهرستان فردوس، به ایکنا گفت: روز حضور رهبر معظم انقلاب در شهرستان فردوس، توسعه خدمت‌رسانی در میان عدم توجه حکومت وقت، فرصتی برای تقدیر از تلاش جهادگران و مبدأ فعالیت‌های آنان است.

وی با بیان اینکه این روزها باید در تاریخ ثبت شود، افزود: در این اجلاسیه رونمایی از خاطرات رهبر معظم انقلاب از حضور در فردوس نیز صورت خواهد گرفت.

سردار محمدرضا مهدوی، فرمانده سپاه انصارالرضا(ع) خراسان‌جنوبی

فرمانده سپاه انصارالرضا(ع) خراسان‌جنوبی با تأکید بر اینکه در این اجلاسیه از حضور سخنران کشوری بهره‌مند خواهیم شد، اظهار کرد: برنامه‌ریزی شده تا  ۶۰۰ نفر از نخبگان جهادی کشور در این مراسم حضور داشته باشند.

تآکید بر فعالیت تخصصی جهادگران

مهدی هنری، مسئول بسیج سازندگی خراسان‌جنوبی نیز در گفت‌وگو با ایکنا از خراسان‌جنوبی از برگزاری نمایشگاه اختصاصی اقتصاد مقاومتی در سه حوزه مشاغل و صندوق‌های خرد، طرح‌های دانش‌بنیان و حوزه  پتانسیل‌های منطقه در حوزه اقتصاد خبر داد.

وی از حضور گروه‌های جهادی در استان از ابتدای شهریورماه خبر داد و گفت: برای هر استان 20 نفر سهمیه در نظر گرفته شده که پیش‌بینی می‌شود حدود 600 جهادگر در این اردوهای جهادی شرکت کنند؛ تلاش ما بر این است که گروه‌هایی وارد استان ‌و شهرستان شوند که تأثیرگذار باشند.

هنری گروه‌های جهادی پزشکی، دامپزشکی، اصناف و بازاریان تهران را برای کارگشایی از مشکلات منطقه از جمله این گروه‌ها بیان کرد و ادامه داد: گروه‌های جهادی در واقع معیار فعالیت‌های جهادی در استان بوده و در حقیقت اقداماتی را به انجام می‌رسانند که از عهده سایر گروه‌ها خارج است.

وی یادآور شد: توجه به این گروه‌ها و اقدامات شاخصی که انجام می‌دهند، اعزام گروه‌های تخصصی بر حسب نیاز مناطق و تهیه اطلس گروه‌های جهادی از مهم‌ترین اقداماتی است که به دنبال آن هستیم.

حضور مقام معظم رهبری در آن سال‌ها در یک شهرستان محروم و بسیج خدمت‌رسانی به مردم منطقه در میان موج بی‌توجهی حکومت وقت نشان داد که وظیفه گروه‌های جهادی در کشور تا چه اندازه مهم و تأثیرگذار است. 

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha