کد خبر: 4066694
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۶

استاندار خراسان‌جنوبی با امام‌جمعه بیرجند دیدار کرد

استاندار خراسان‌جنوبی در دیدار با حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعیلرضا عبادی، نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه بیرجند اظهار کرد: بنا به اخبار نهاد ریاست جمهوری، دور دوم سفرهای حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی در همین تابستان آغاز می‌شود و سعی ما بر این است که خراسان‌جنوبی، استان اول یا دومی باشد که این دور از سفرها را میزبانی می‌کند.

جواد قناعت، استاندار خراسان‌جنوبی در دیدار با نماینده ولی فقیه به گزارش ایکنا از خراسان‌جنوبی، جواد قناعت، استاندار خراسان‌جنوبی، امروز، پنجم تیرماه در دیدار با حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعیلرضا عبادی، نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه بیرجند اظهار کرد: بنا به اخبار نهاد ریاست جمهوری، دور دوم سفرهای حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی در همین تابستان، تیر یا مرداد آغاز می‌شود.

وی تصریح کرد: سعی ما بر این است که خراسان‌جنوبی، استان اول یا دومی باشد که این دور از سفرها را میزبانی می‌کند، چراکه تجربه ثابت کرده هر استانی که زودتر میزبان سفرها باشد، زودتر هم از اعتبارات مصوبات برخوردار می‌شود؛ تزریق سریع‌تر اعتبارات، تحقق مصوبات را سرعت می‌بخشد.

استاندار خراسان‌جنوبی با بیان اینکه دور اول سفرها که در شهریور سال ۱۴۰۰ رقم خورد، مصوبات خوبی برای استان به همراه داشت، متذکر شد: در این سفر ۱۰۰ نوع مصوبه داشتیم که ۳۸ مورد آن اجرایی شده و جزو سه یا چهار مورد از مصوبات که در مسیر کار با موانعی مواجه شده، مابقی تا پایان سال به نتیجه می‌رسد.

قناعت با اشاره به سقف زمانی تعیین شده برای اجرای مصوبات، اظهار کرد: سعی ما بر این است که تمامی مصوبات تا قبل از بازه زمانی سه ساله تعیین شده به اتمام برسند.

وی با بیان اینکه سفر مرتضوی، معاون اجرایی رئیس‌جمهور برای پیگیری مصوبات و بررسی میزان پیشرفت آنها رقم خورد، گفت: در این سفر با عنایت به اینکه نیازهای استان به‌طور کامل در مصوبات سفر رئیس‌جمهور لحاظ نشده بود، پیوست یک متمم به مصوبات را پیشنهاد دادیم.

به گفته قناعت رقم پیشنهادی ما به مرتضوی بین هزار تا دو هزار میلیارد تومان بود که خوشبختانه توانستیم با پیگیری‌هایی که صورت گرفت، مبلغ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان به شش هزار میلیارد تومان اول اعتبارات سفر اضافه شد.

استاندار خراسان‌جنوبی با تأکید بر اینکه مبلغ اعتبار مصوبات سفر با لحاظ این متمم به هفت هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان رسیده، بیان کرد: حدود هزار میلیارد تومان، معادل یک ششم اعتبارات تاکنون اختصاص یافته و به استان تزریق شده است.

قناعت ادامه داد: موضوعات مصوبات متنوع است، اما به جهت ضعفی که در زیرساخت‌ها داریم، تمرکز بر روی تأمین و توسعه بخش‌های زیرساختی است.

وی با بیان اینکه یک سوم اعتبارات مصوبات به حوزه راه اختصاص دارد، تصریح کرد: از این محل ۱۰۰ کیلومتر باند دوم در شش ماهه دوم سال ۱۴۰۰ اجرا شده، ۱۰۰ کیلومتر باند دوم تا پایان سال جاری اجرا می شود و ۴۵۰ کیلومتر هم برای سال‌های ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ برنامه‌ریزی شده است.

به گفته استاندار خراسان‌جنوبی با عنایت به پیشرفت‌های خوبی که در مصوبات داریم، آمادگی خود را برای میزبانی سفر دوم هم اعلام کرده‌ایم.

قناعت با اشاره به اینکه در بین مصوبات سفر اول دو تا سه مصوبه قوی و اساسی داریم، گفت: یکی از این مصوبه‌ها، راه‌آهن بیرجند ـ قاین ـ یونسی است که دو هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار دارد.

استاندار خراسان‌جنوبی با بیان اینکه اعتبار راه‌آهن در اعتبارات مصوبات سفر دیده نشده است، یادآور شد: منابع مالی راه‌آهن که از پروژه‌های اساسی استان است از محل اعتبارات کنسرسیوم بانکی متشکل از شش بانک تأمین خواهد شد.

وی با اشاره به پیگیری‌ها جهت تحقق سهم بانک‌ها در این پروژه، افزود: به جهت تسریع در روند تزریق منابع و شتاب گرفتن پروژه راه‌آهن، روز دوشنبه، ششم تیر با حضور معاون اجرایی رئیس‌جمهور، جلسه‌ای با مدیران عامل بانک‌های عضو این کنسرسیوم داریم. راه‌آهن چابهار ـ  سرخس از پروژه‌های کلیدی استان و کشور است که تحولات بزرگی را در انتقال کالا و مسافر در منطقه رقم خواهد زد.

استاندار خراسان‌جنوبی با تأکید بر اینکه موضوع آب از چالش‌های استان است، از پیگیری‌های صورت گرفته برای انتقال آب گفت و تصریح کرد: دو موضوع انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان به‌طور ویژه در حال پیگیری است. انتقال آب از خلیج فارس در حال انجام است و انتقال آب از دریای عمان که تا سیستان و بلوچستان مصوبه هیئت دولت را دارد برای رسیدن به خراسان جنوبی هم نیازمند یک مصوبه ویژه است.

وی با اشاره به سفرهای شهرستانی خود، اظهار کرد: از ابتدا تاکنون در قالب هفت سفر رسمی و ۹ سفر موردی به مناطق مختلف استان رفته و با حضور در جمع مردم از نزدیک پای صحبت‌هایشان نشسته‌ایم و برای رفع مشکلات‌شان چاره‌اندیشی کرده‌ایم؛ حضور سرزده در برخی مساجد هم از جمله برنامه‌هاست که به فراخور شرایط انجام می‌شود.

استاندار خراسان‌جنوبی با اشاره به نشست استانداران، نمایندگان ولی‌فقیه و برخی مدیران‌کل در دفتر آیت‌الله علم‌الهدی، گفت: با عنایت به اینکه مقرر شده استان‌های خراسان جنوبی، خراسان‌رضوی، خراسان‌شمالی، اصفهان، فارس و قم، متولی امر ساخت صحن امام محمدباقر(ع) در حرمین امامین جوادین(ع) شوند، دبیرخانه این طرح در خراسان‌جنوبی مستقر می‌شود.

قناعت ایجاد قرارگاه جمعیت و عفاف و حجاب را از دیگر برنامه‌های دولت برشمرد و افزود: خراسان‌جنوبی، جزو سه تا چهار استان اولی است که جلسات مرتبط را به‌طور منظم برگزار می‌کند و مصوبات خوبی هم در این زمینه داشته است.

استاندار خراسان‌جنوبی با اشاره به طرح تحول اقتصادی دولت، یادآور شد: خراسان‌جنوبی، جزو معدود استان‌هایی است که در جریان اجرای این طرح و تأمین کالاهای اساسی با مشکل خاصی مواجه نشد.

وی یادآور شد: موضوع معوقات کارگری در شرکت‌ها و کارخانجات هم از جمله مسایلی است که به‌طور ویژه دنبال شده و براساس پیگیری‌هایی که صورت گرفت خوشبختانه حدود ۶۰-۸۰ درصد شاهد کاهش مشکلات در این زمینه بوده‌ایم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :