کد خبر: 3978981
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۵
گزارش ایکنا از حضور خادمیاران رضوی در خراسان‌جنوبی؛
خادمان حرم رضوی سال‌هاست داستان‌هایی از عشق و دلدادگی و ارادت را می‌شنوند و می‌بینند و هم‌اکنون این آوای دلدادگی را به شرقی‌ترین استان ایران آورده‌اند.

خادمان بارگاه ثامن الحجج(ع) به‌مناسبت دهه کرامت، پرچم حرم امام رضا(ع) را به خراسان‌جنوبی آوردند تا دوباره زمزمه کنند آوای خوش دلدادگی را. دلدادگی با امامی که مشکلات را بی‌منت می‌شنود و دستی را ناامید برنمی‌گرداند.

زندگی زیر پرچم امام رضا(ع) همه آن چیزی است که انسان را به سعادت می‌رساند؛ آن چیزی که باعث می‌شود انسان متوسل شود و به‌واسطه این توسل به خداوند برسد. و چه زیباست وقتی پرچم حرم امام رئوف تا مرز خراسان‌جنوبی می‌رود؛ تا خانه بیمارانی که امید به شفا ندارند و یا صورت مادری را نوازش می‌کند که ‌سال‌هاست نمی‌تواند به پابوسی برود.

آوایی که در شعر طنین‌انداز می‌شود /

دلجویی خادمان امام رضا(ع) از معلول جسمی آرین‌شهر

خادمان حرم رضوی با حضور در روستای جلگه آرین‌شهر از خانواده دختر بچه هشت ساله معلول جسمی دیدار و دلجویی کردند. خادمان بارگاه ثامن الحجج(ع) در این دیدار ضمن تفقد و دلجویی از خانواده این وضعیت را امتحان الهی دانستند و از زحمات مادری که به تنهایی از این دختربچه عزیز مراقبت می‌کند تقدیر و تشکر کردند.

در ادامه نیز خادمان حرم رضوی از صندوق شهدای گمنام و کارگاه تولیدی جوراب در شهرستان آرین‌شهر بازدید کردند و از نزدیک با فعالیت آنها آشنا شدند.


بیشتر بخوانید: 


در این دیدار، به برکت حضور خادمان حرم رضوی و پرچم امام هشتم(ع)، ۵۰۰ جفت جوراب از سوی یکی از خیران خریداری و بین کودکان و نوجوانان نیازمند شهر توزیع خواهد شد.

همچنین خدام حرم رضوی از کارگاه تولیدی توبافی و جاجیم‌بافی روستای کوشه سفلی شهرستان خوسف بازدید کردند و از نزدیک با فعالیت این کارگاه آشنا شدند.

رونمایی از قرآن دست‌نویس

همچنین با حضور خادمان حرم رضوی در بیرجند از قرآن دست‌نویس رونمایی شد. این قرآن دست‌نویس به قلم سروان مرتضی قاسم‌پور از کارکنان پایور مرزبانی خراسا‌ن‌جنوبی به‌مناسبت دهه کرامت با حضور کاروان زیر سایه خورشید به همراه پرچم گنبد متبرک حرم امام رضا(ع) در ستاد فرماندهی مرزبانی استان رونمایی شد.

این قرآن با خط شکسته نستعلیق در پنج رنگ و در مدت ۱۷ ماه نگارش و به حرم مطهر امام رضا(ع) اهدا شد.

سروان قاسمپور، پنج سال پیش نیز قرآن دست‌نویس را به موزه حرم امام حسین(ع) اهدا کرده بود.

کارگاه تولیدی اقتصادی مقاومتی خوسف زیر سایه خورشید

سفیران امام مهربانی‌ها و خدام بارگاه نورانی ثامن‌الائمه(ع) برای حمایت از کارگران ایرانی از یکی از کارگاه‌های تولیدی اقتصاد مقاومتی شهرستان خوسف بازدید کردند.

این بازدید در راستای حمایت از تولید داخلی و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی شکل گرفت و کاروان زیر سایه خورشید از نزدیک در جریان کار این کارگاه تولیدی قرار گرفتند.

عباسعلی بادیانی، یکی از خادمان حرم رضوی در این بازدید گفت: اگر نگاه کارآفرینی باشد موفق می‌شوید؛ خراسان‌جنوبی یک استان مذهبی است و نگاه کارآفرینانه یعنی اینکه هرچه در استان‌های همجوار تولید می‌شود خروجی شما متفاوت باشد.

وی تصریح کرد: از منابع و بودجه، معافیت‌های بیمه‌ای و تأمین منابع ارزان قیمت کمک بگیرید و با ظرفیت صندوق کارآفرینی امید کار خود را گسترش دهید.

این خادم بیان کرد: این سایت که برای کارگاه ایجاد شده باید ترویج داده شود و از فنون بازاریابی استفاده شود؛ محصولات فرهنگی وقتی موفق است که با مذاق مردم سازگار و بازاریابی شود و بر اساس خواسته مردم تولید کنید.

آغاز زندگی زوج جوان خوسفی در زیر پرچم رضوی

شب گذشته و در آستانه میلاد امام رضا(ع) عقد زوج جوان خوسفی و جشن ایام دهه کرامت با حضور خدام بارگاه ملکوتی ثامن‌الحجج(ع) در مسجد باقرالعلوم(ع) شهرستان خوسف برگزار شد.

همان‌گونه که پیامبر اکرم(ص) بهترین ازدواج را آسان‌ترین آن معرفی کرده است؛ لذا این عقد نیز با هدف ترویج فرهنگ ازدواج آسان و تشویق جوانان برای ازدواج برگزار شد.

این مراسم معنوی با قرائت صلوات خاصه امام رضا(ع) آغاز شد و بعد از جاری شدن عقد ازدواج، خادمان حرم رضوی این زوج را با توسل به پیشگاه امام هشتم(ع) بدرقه کردند.

حضور پرچم متبرک گنبد نورانی امام الرئوف، معنویت ویژه‌ای به مراسم عقد این زوج‌ جوان بخشیده بود و زوج این مراسم زیر سایه پرچم رضوی، میثاق‌نامه زندگی امام رضایی را امضا کردند.

توسل و کمک در زندگی اجتماعی و فرهنگی 

حجت‌الاسلام حامد شاهبیکی، امام‌جمعه خوسف در این جشن بیان کرد: باید همواره سبک اهل بیت(ع) را در زندگی خود قرار دهیم و از آنها در زندگی اجتماعی و فرهنگی خود کمک بگیریم.

وی تصریح کرد: مشارکت مردم در انتخابات در حالی بود که دشمنان بیش از دو سال تلاش می‌کنند مردم حضور پیدا نکنند و فشارهای اقتصادی را زیاد کردند.

امام‌جمعه خوسف بیان کرد: مشارکت خراسان‌جنوبی در انتخابات بی‌نظیر بود و مردم همیشه در صحنه حضور انتخابات یا دیگر صحنه‌های کشور حرف اول را می‌زنند.

وی با بیان اینکه باید قدردان مردم ولایتمدار استان بود، افزود: حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی، امید محرومان و مستضعفان است و باید دعا کرد در دل این مشکلات موفق شوند.

حجت‌الاسلام موحدیان، مبلغ کاروان اعزامی زیر سایه خورشید نیز گفت: کاری نکنیم که شیطان بر ما مسلط شود و لازمه آن این است که نفس خود را تربیت کنیم.

وی افزود: نفس بد نیز همان نفس اماره است و برخی اعمال مانند نماز خواندن یک تمرین است تا اینکه به راه بد نرویم و حرف نفس اماره نکنیم.

آوایی که در شعر طنین‌انداز می‌شود /

اثرگذاری معنوی زیر سایه امام رضا(ع)

امیر صبائی، یک خادم حرم رضوی نیز در گفت‌وگو با ایکنا از خراسان‌جنوبی، اظهار کرد: از سال ۱۳۸۳ و در ۲۱ سالگی توفیق پیدا کردم به‌عنوان خادم افتخاری در حرم امام رضا(ع) خدمت کنم و حال حدود ۱۷ سال است که امام توفیق خدمت را شامل حالم کرده‌اند‌.

وی افزود: حال و هوایی که در حرم وجود دارد، قابل توصیف نیست و آن‌قدر غرق در دریای رحمت و رأفت امام رضا(ع) شدیم که وقتی از حرم باصفا فاصله می‌گیریم متوجه می‌شویم در چه مکانی و چه بهشتی داریم خدمت می‌کنیم.

این خادم رضوی ادامه داد: کرامات حضرت رضا(ع) آن‌قدر زیاد است که قابل گفتن و وصف نیست؛ علاوه بر اتفاقاتی که در حرم مانند شفای بیمار رخ می‌دهد؛ زندگی من مملو از لطف و کرم امام رئوف است.

صبائی بیان کرد: روزی نیست که ما شاهد عنایات این حضرت نباشیم؛ کرامات این حضرت همیشگی است و قابل وصف نیست.

این خادم رضوی گفت: چندین سال است که علاوه بر خادمی در حرم توفیق پیدا کردم در کاروان زیر سایه خورشید همراه پرچم مطهر و منور این حضرت در بعضی از استان‌ها به عنوان مداح و ذاکر اهل بیت(ع) حضور داشته باشم و خدمت کنم.

وی افزود: شاید کرامات و عنایاتی که در این سفرها می‌بینیم از زمانی که در حرم هستیم، بیشتر باشد؛ آن‌قدر حضور حضرت را در این سفرها حس می‌کنیم که شاید در حرم دقت نداشته باشیم و حس نکنیم؛ این از اتفاقات عجیبی است که برای من رخ داده و غنیمت می‌شمارم.

صبائی اظهار کرد: تلاشم این است که به من اجازه دهند تا همچنان در این سفرها حضور پیدا کنم و خدمت کنم و نوکری؛ تا بازهم بیشتر شاهد صحنه‌های زیبای این سفرها باشم و در زندگی من اثرگذار باشد.

وی با بیان اینکه امام رضا(ع) فقط مختص به مشهد یا ایران یا جای خاصی نیست، یادآور شد: در سفرهای زیر سایه خورشید پرچم مطهر به کشورهای مختلف فرستاده می‌شود و نشان‌دهنده این است که مهر و رأفت امام رضا(ع) عالم‌گیر بوده و همه عالم مدیون مهربانی این آقای رئوف است.

روستاهایی که در برنامه نیست و در راه قرار می‌گیرد

حجت‌الاسلام مصطفی موحدیان، از دیگر خادمان رضوی به خبرنگار ایکنا گفت: کاروان‌های زیر سایه خورشید چندین سال است که در دهه کرامت یعنی از ولادت حضرت معصومه(س) تا ولادت امام رضا(ع) به مدت ۱۰ روز در همه استان‌ها و شهرهای کشور حضور می‌یابند و با به همراه داشتن پرچم حرم مطهر آن اماکن را غرق در عطر رضوی می‌کنند.

وی با بیان اینکه در کنار این عطر رضوی، کلام گوهربار امام رضا(ع) را به سمع و جان و دل دوستداران حضرت می‌رسانند، افزود: بنده چندین سال است که از این طریق توفیق پیدا کردم به‌عنوان مبلغ در کاروان حضور داشته باشم و خدا را شاکرم از اینکه می‌توانم این‌گونه به امام خدمت کنم.

این خادم رضوی با بیان اینکه عنایت ویژه امام رضا(ع) است که ما در این کاروان حضور داریم، تصریح کرد: لحظه لحظه این سفرها خاطره است و در شهرها و روستاها با صحنه‌های عجیبی از دلدادگی افرادی که تاکنون حرم را ندیده‌اند، مواجه می‌شویم.

موحدیان ادامه داد: گاهی بعضی روستاها یا شهرها در برنامه نیست، اما گاها به گونه‌ای برنامه‌ها درست می‌شود که گویا امام رضا(ع) اشاره کردند که برویم.

این خادم اظهار کرد: در سفرهای کاروان زیر سایه خورشید در سال‌های متعدد اتفاقات زیادی رخ داده که نمی‌شود مورد خاصی را بیان کرد و هر کدام در نوع خودشان خاص هستند و این نشان‌دهنده رأفت و مهربانی حضرت است‌ که گاهی با یک اشاره زندگی افراد را تغییر می‌دهد.

مبلغ اعزامی کاروان زیر سایه خورشید بیان کرد: در این عالم همه کاره خداوند متعال است و همه امورات دینی برای انسان شرایط را فراهم می‌کند تا خدا عنایت کند و اگر شغل و یا ازدواج می‌خواهیم باید به‌وسیله امورات دینی خدا عنایت کند.

وی تصریح کرد: همه کاره خداست و اگر می‌خواهیم امام رضایی شویم باید خدا عنایت کند و شهدا نیز چون مهر قبولی حجت ابن الحسن(عج) به پای اعمالشان خورده عزیز هستند.

موحدیان به فضای مجازی اشاره کرد و یادآور شد: امروز فضای مجازی قتلگاه جوانان شده و برای حضور در فضای مجازی نیاز به سواد رسانه‌ای است و باید احتیاط کرد و از سویی توسل به انسان‌های بزرگواری چون امام رضا(ع) به معنای ایمن کردن خود در برابر آسیب‌هاست.

عطری که از این حضور در استان می‌پیچد، تا مدت‌ها در مشام خراسان‌جنوبی می‌ماند؛ عطری از توسل و ارادت.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: