کار در حوزه محیط زیست تلاش برای حیات است
کد خبر: 4220968
تاریخ انتشار : ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۳۵
نماینده ولی فقیه در خراسان‌جنوبی:

کار در حوزه محیط زیست تلاش برای حیات است

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلیرضا عبادی با بیان اینکه کار برای حفظ محیط زیست در واقع تلاش برای حیات است، گفت: شکار، احکام فقهی مخصوص به خود را دارد، اگر این عمل براساس نیاز بوده و انسان گرسنه از گوشت شکار استفاده کند مانعی ندارد ولی شکار حیوان برای تفریح حرام است.

حجت الاسلام سید علیرضا عبادی،نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبیبه گزارش ایکنا از خراسان‌جنوبی، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلیرضا عبادی، نماینده ولی فقیه در خراسان‌جنوبی، صبح امروز، 22 خردادماه در دیدار با کارکنان و مدیرکل حفاظت محیط زیست این استان گفت: کار برای حفظ محیط زیست در واقع تلاش برای حیات است.

وی افزود: شکار، احکام فقهی مخصوص به خود را دارد، اگر این عمل براساس نیاز بوده و انسان گرسنه از گوشت شکار استفاده کند مانعی ندارد ولی شکار حیوان برای تفریح حرام است.

عبادی اظهار کرد: انسان آن‌قدر زباله در اقیانوس‌ها ریخته که حیات در اقیانوس را به خطر انداخته است که این به دست انسان رشد نیافته و غیرصالح رخ می‌دهد.

استفاده از تجربه و علم نخبگان برای حل مشکلات محیط زیستی

اسدالله حاتمی، مدیرکل محیط زیست خراسان‌جنوبی نیز در این دیدار با اشاره به برگزاری برنامه‌های مختلف به‌مناسبت هفته محیط زیست از ۱۶ تا ۲۲ خرداد‌ماه در این استان گفت: دیدار با خانواده شهدا به‌ویژه خانواده شهدای محیط زیست، بازدید رایگان از موزه و گنجینه تنوع زیستی خراسان‌جنوبی، برپایی میز خدمت در محل اقامه نماز جمعه و… را در این هفته داشتیم.

وی با بیان اینکه تلاش ما بر این است که از تجربه و علم نخبگان استان برای حل مشکلات محیط زیستی استفاده کنیم، افزود: نام پاسگاه محیط‌بانی باقران را به نام شهید آیت‌الله رئیسی نامگذاری کرده‌ایم. همچنین از برخی از واحدهای صنعتی و تولیدی خراسان‌جنوبی سرکشی انجام شد و خداقوتی به مدیران و کارگران آنجا داشتیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان‌جنوبی گفت: در خراسان‌جنوبی ۹ منطقه حفاظت‌شده، سه پناهگاه حیات وحش، چهار منطقه شکار ممنوع و چهار منطقه شکار ممنوع مرزی داریم و از مجموع مساحت خراسان‌جنوبی دو میلیون هکتار تحت مدیریت محیط زیست است.

حاتمی با اشاره به اینکه هیچ‌گونه مشکلی چه در زمستان و چه در تابستان در زمینه تأمین علوفه و آب حیات وحش نداریم و در این زمینه برنامه‌ریزی‌های لازم نیز انجام می‌شود، بیان کرد: ۳۰۰ گونه جانوری و هزار گونه گیاهی در خراسان‌جنوبی شناسایی شده است که نشان از تنوع زیستی در این استان دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان‌جنوبی با بیان اینکه خوشبختانه در سال جاری تالاب کجی نمکزار نهبندان حدود ۹۰ درصد آبگیری شد و مشکلی از نظر حق‌آبه آن نداریم، یادآور شد: در حوزه آموزش نیز توانمندسازی جوامع محلی را به‌ویژه در اطراف تالاب داشتیم، با این اقدام می‌خواهیم جوامع محلی را از وابستگی به تالاب و… دور کنیم تا حفاظتی از این نظر صورت گیرد.

انتهای پیام
captcha