کد خبر: 4105411
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۷

طرح‌ریزی دستگاه‌های اجرایی پیوست پژوهشی داشته باشد

استاندار خراسان‌جنوبی بر ضرورت توجه دستگاه‌های اجرایی به لحاظ پیوست پژوهشی در اقدامات و برنامه‌های خود تأکید کرد.

جواد قناعت، استاندار خراسان‌جنوبیبه گزارش ایکنا از خراسان‌جنوبی، جواد قناعت، استاندار خراسان‌جنوبی، امروز ۱۶ آذرماه در آیین تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر استان که با حضور دکتر ایزدخواه نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و عضو هیئت امنای دانشگاه های خراسان جنوبی در دانشگاه بیرجند برگزار شد، ضمن تبریک هفته پژوهش و روز دانشجو اظهار کرد: انتظار از دستگاه‌های اجرایی این است که مبنای فعالیت‌های خود را در حوزه پژوهش رقم بزنند.

وی تصریح کرد: برنامه‌هایی که در دستور کار دستگاه‌ها قرار می‌گیرد باید پشتوانه پژوهشی، تحقیقاتی داشته و کاربردی باشد.

استاندار با بیان اینکه برای تحقق توسعه کشور سه ضلع آموزش، پژوهش و اجرا باید در همه امورات مورد توجه قرار بگیرد، اظهار کرد: هر اقدامی که در حوزه‌های مختلف اجرا می شود باید بر مبنای آموزش و بر پایه پژوهش باشد.

قناعت با اشاره به عنوان شعار سال" تولید؛ دانش بنیان، اشتغال‌آفرین" گفت: برای این که اشتغال دانش بنیان محقق شود باید هماهنگی خوبی بین جامعه دانشگاهی و ظرفیت‌های منطقه و استان وجود داشته باشد.

وی به جایگاه جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین الملل اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران یک درصد جمعیت جهان اما دو درصد تولید علم را به خود اختصاص داده است.

به گفته قناعت؛ این که ایران رتبه ۱۵ تولید علم را در دنیا دارد، نشان دهنده این است که بعد از انقلاب اسلامی و در دولت‌هایی که نگاه شان به ظرفیت‌های داخلی بوده، در تولید علم جهش بسیار خوبی داشته‌ایم.

استاندار با اشاره به نقش علم در توسعه، خاطرنشان کرد: تمام تلاش پژوهشگران در عرصه‌های مختلف باید به سمت تولید ثروت باشد در غیر اینصورت آن پژوهش و کار تحقیقاتی ابتر مانده است و اگر کارهای پژوهشی منجر به تولید ثروت شود، ضمن تقویت سرمایه‌های انسانی، در زمینه اشتغالزایی نیز اقدامات قابل توجهی می‌توان برای کشور، استان و منطقه انجام داد.

به گفته وی؛ انتظار و توقع جامعه از پژوهشگران و فناوران این است که طرح‌های پژوهشی و ایده‌های آن‌ها به تولید ثروت و درآمد بینجامد.

استاندار از دو وظیفه سنگین پژوهشگران گفت و تصریح کرد: به روز بودن در حوزه‌های علمی برای رسیدن به اوج قله علم و ایجاد مرجعیت علمی و نیز ارائه ایده به منظور حل مسایل و مشکلات کشور دو وظیفه مهمی است که باید پژوهشگران مدنظر داشته باشند.

قناعت با تأکید بر این که حلقه مفقوده ارتباط بین خروجی کارهای پژوهشی و استفاده از پژوهش در حل مشکلات کشور باید پیدا شود، یادآور شد: دستگاه‌های اجرایی موظف به همراهی و همکاری با پژوهشگران هستند؛ ما در زمینه ارتباط بین پژوهشگران و بخش خصوصی در استان ضعف داریم و باید از فرصت این جلسات برای تسهیل مسیر توسعه خراسان جنوبی استفاده شود.

وی افزود: از دست اندرکاران امر پژوهش و فناوری استان انتظار داریم ضمن اینکه مشکلات را شناسایی و احصا می‌کنند، برای حل آن نیز کارهای پژوهشی کاربردی ارائه نمایند و کارآفرین و ثروت ‌آفرین باشند.

دانشجویان فضای علمی و دانشگاهی کشور را پویا و زنده نگه می‌دارند

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه دانشجویان فضای علمی و دانشگاهی کشور را پویا و زنده نگه می‌دارند، به تشریح وقایع آذرماه ۳۲ پرداخت و خاطرنشان کرد: بعد از کودتای ۲۸ مرداد سال ۳۲ و تلاش آمریکا و انگلیس برای سرنگون کردن دولت مرحوم مصدق، جامعه دانشگاهی کشور که نتوانستند شرایط را تحمل کنند، باب اعتراض را در دانشگاه‌ها باز کردند.

وی تصریح کرد: دانشجویان وطن پرست ایرانی که روی منافع کشور با کسی تعارف نداشتند،  اعتراضات را در دانشگاه تهران رقم زدند و شعار مرگ بر آمریکا نیز از همان زمان آغاز شد؛ جامعه دانشجویی، نخبگان و اساتید ما همواره با استکبارستیزی مدافع منافع انقلاب بوده و هستند.

استاندار، هفته پژوهش را هفته احیای تفکرات و اندیشه پژوهشگری خواند و گفت: برخی تهاجمات فرهنگی و اقتصادی و موضوعات مختلف، سبب فراموشی می‌شود لذا وجود چنین مناسبت‌هایی فرصتی برای یادآوری گذشته است.

قناعت با بیان اینکه در شرایط کنونی باید نسبت به انگلیس و آمریکا نگاه محتاطانه داشته باشیم، اظهار کرد: امروز شانزدهم آذرماه، روز دانشجویانی است که کارهای بسیار فرهیخته و فاخری از قدیم تاکنون انجام داده اند.

به گفته وی؛ از اهداف برگزاری جلسات تجلیل و معرفی پژوهشگران برتر، ارتقاء جایگاه پژوهش و نیز ایجاد تعامل بین ذینفعان بخش دولتی و خصوصی است؛ اساتید دانشگاه‌های استان صاحبنظر هستند و  جایگاه خوبی در وزارت علوم دارند.

استاندار، دانشگاه بیرجند را از دانشگاه‌های برتر کشور نامید و اظهار کرد:  طی یک سال اخیر کارهای خوبی در دانشگاه‌های استان آغاز شده که قابل تحسین هستند.

قناعت به توفیقات دانشگاه‌های استان اشاره کرد و گفت: ارائه ۴۷ طرح پژوهشی تحقیقاتی با موضوع ارتباط با صنعت از جمله این توفیقات است که یکی از مهمترین ضعف‌های ما را در استان جبران خواهد کرد.

وی ادامه داد: چاپ ۱۳ جلد کتاب، ثبت دو اختراع، اخذ مجوز پردیس علم و فناوری به صورت مشترک با پارک علم و فناوری استان و راه‌اندازی خانه‌های خلاق محتوا و رسانه از دیگر اقدامات دانشگاه است؛ دانشگاه بیرجند ۱۳ هزار و ۳۰۰ دانشجو، ۴ هزار دانشجوی تحصیلات تکمیلی، ۵۸۰ دانشجوی بین المللی، ۲۰۰ رشته و گرایش تحصیلی دارد.

در این مراسم، از ۵۱ پژوهشگر و محقق برتر استانی تجلیل شد و استاندار خراسان جنوبی از نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی استان مستقر در دانشگاه بیرجند  بازدید کرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha