کد خبر: 4105217
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۶
حجت‌الاسلام قرائتی:

علم مفید، رویکرد اصلی محیط دانشگاهی و حوزوی باشد

رئیس ستاد اقامه نماز کشور با بیان اینکه امروزه شیوه انتقال علم و آموزش متفاوت است، گفت: بسیاری از مباحث غیرضروری باید از دروس حوزه و مدرسه حذف شده و وقت دانش‌آموز، طلبه و دانشجو صرف علم مفید شود.

حجت الاسلام محسن قرائتی، رئیس ستاد اقامه نماز کشوربه گزارش ایکنا از خراسان‌جنوبی، حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی، رئیس ستاد اقامه نماز کشور، امروز، ۱۶ آذرماه در جلسه بزرگداشت روز دانشجو و هفتمین اجلاس استانی نماز با موضوع «نماز، خانه، مدرسه و مسجد» که با حضور دانشجویان دانشگاه فرهنگیان خراسان‌جنوبی در بیرجند برگزار شد، با اشاره به معانی عمیق سوره کوثر،  اظهار کرد: من به‌عنوان یک طلبه ساده از کوچک‌ترین سوره قرآن یعنی سوره کوثر ۸۰ نکته برداشت کردم.

وی با بیان اینکه طبق آیات قرآن مشرکان به پیامبر(ص) توهین‌های بسیاری کردند، اما نام ایشان بلند و عزیز شد، گفت: خداوند قول نصرت و پیروزی به مؤمنان داده و این مسئله را در اغتشاشات امروز نیز باید مدنظر داشته باشیم.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور با اشاره به اینکه موج‌ها و حوادث از بین می‌رود ولی در نهایت اسلام و قرآن ماندنی خواهد بود، تصریح کرد: در روایات از دنیا به‌عنوان بازار یاد شده است و بر همین اساس دانشجویان جوان باید مراقب باشند که در بازار دنیا همواره به‌دنبال سود حقیقی باشند.

وی با بیان اینکه به‌عنوان کسی که سال‌ها معاون وزیر آموزش و پرورش بوده، از طریق رسانه شهرت یافته به جوانان می‌گویم خود را به شهرت و منصب دولتی نفروشید، افزود: دانشجومعلمان باید قدر و جایگاه شغل ارزشمند معلمی را دانسته و از ارزش آن غافل نباشند.

قرائتی با بیان اینکه نباید به مدارک تحصیلی چون لیسانس و فوق لیسانس قانع شویم بلکه باید با مطالعه مستمر خود را رشد دهیم، اظهار کرد: کشور به روحانیونی چون شهید نواب صفوی و به افراد غیر روحانی چون شهید رجایی نیاز دارد.

وی با اشاره به اینکه علم نباید انسان را از خدا جدا کند، بیان کرد: بر این اساس نباید هر امری را که در فضای مجازی می‌شنویم سریعا قبول یا رد کنیم؛ بلکه باید تحقیق کرده و سپس اظهار نظر کنیم.

ضرورت توجه به تعلیم و تربیت به شیوه‌ای مؤثرتر 

رئیس ستاد اقامه نماز کشور با بیان اینکه من می‌توانستم در مسیر فقه قدم بردارم، اما ترجیح دادم معلم باشم، چراکه معلم انسان‌سازی می‌کند و در واقع این شغل عبادت محسوب می‌شود، اظهار کرد: امتیاز معلمی در نظام جمهوری اسلامی ایران این است که معلمان علاوه بر آموزش علم در زمینه تزکیه و تربیت نیز فعالیت می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه در زمینه تعلیم و تربیت باید اقدامات مؤثرتری انجام دهیم، تصریح کرد: اغتشاشات فعلی نشان داد که در حوزه فرهنگ و تربیت کم‌کاری کرده‌ایم. امروزه شیوه انتقال علم و آموزش متفاوت است؛ بسیاری از مباحث غیرضروری باید از دروس حوزه و مدرسه حذف شده و وقت دانش‌آموز، طلبه و دانشجو صرف علم مفید شود.

قرائتی با بیان اینکه حتی ورزش نیز باید مفید بوده و برای امروز لذت و فردا خدمت ارائه کند، بیان کرد: با وجود فرزانگان بسیار در جامعه، اما متأسفانه جوانان ما این بزرگان را نمی‌شناسند.

رئیس ستاد اقامه نماز با اشاره به اینکه متأسفانه در حوزه فرهنگ برخی خواب بوده‌اند، بیان کرد: اشکالات و مشکلات و عیب‌ها در کشور را رد نکرده و یادمان نرود که توجیه، حماقت و از طرفی تضعیف نیز جنایت است.

قرائتی اظهار کرد: اگر نوجوان ما امروزه در اغتشاشات حاضر می‌شود به‌واسطه آن است که به او اطلاعات کافی نرسیده است؛ ما نمی‌گوییم که همه کس و همه امور و همه مسئولان خوب هستند، اما افراد خوب هم کم نداریم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha