کد خبر: 4104285
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۷
استاندار خراسان‌جنوبی تاکید کرد:

حل مشکلات معلولان با تعاملات بین دستگاهی

استاندار خراسان‌جنوبی گفت: برای رفع بخش مهمی از مشکلات معلولان نیاز است تعاملات بین دستگاه‌ها بیشتر شود و محور این ارتباطات نیز باید اداره کل بهزیستی باشد.

جواد قناعت، استاندار خراسان‌جنوبیبه گزارش ایکنا از خراسان‌جنوبی، جواد قناعت، استاندار خراسان‌جنوبی، امروز ۱۲ آذرماه در نشست تشکل‌ها، انجمن‌ها و مؤسسات مرتبط با امور معلولین استان، ضمن تأکید بر ذکر پیشرفت‌ها در کنار محدودیت‌ها اظهار کرد: معاونت‌های مختلف استانداری می‌توانند نقطه اتصال بین جامعه معلولان و دستگاه‌های اجرایی باشند. 

وی با اشاره به رصد روند کمک رسانی دستگاه‌ها در حوزه معلولان، ادامه داد: ظرفیت‌هایی در همه دستگاه‌های اجرایی وجود دارد که می‌توان در حوزه معلولان از آنها استفاده کرد، لذا افزایش تعامل، در کاهش مشکلات اثرگذار خواهد بود. 

استاندار با بیان اینکه زیرساخت‌های ورزشی استان نیز می‌تواند در اختیار معلولان قرار گیرد و نیاز است ساز و کار آن به دستگاه مربوطه و بهزیستی مشخص شود، ادامه داد: لحاظ سهمیه سه درصدی اشتغال نیز از مواردی است که رصد می‌شود و دستگاه‌های اجرایی هم در این خصوص همواره باید پاسخگو باشند.

وی با تأکید بر استفاده حداکثری از ظرفیت‌های موجود استان بیان کرد: برخی موارد همچون افزایش یارانه نیازمند پیگیری از مرکز است که در دستور کار قرار می‌گیرد. 

قناعت با بیان اینکه برخی مسایل که مربوط به قانون است باید در سطح کلان کشور پیگیری شود، اظهار کرد: در خصوص حق نگهداری معلولان هم تصمیماتی اتخاذ شده که امید است به نفع جامعه هدف باشد. 

استاندار با بیان اینکه ظهور و بروز در سازمان‌های مرکزی کشور هم منجر به افزایش سهم بری استان شده لذا در گذر از مشکلات تأثیرگذار خواهد بود، بیان کرد: تلاش می‌شود امکانات و مجوزها به نفع معلولان از مرکز پیگیری شود. 

وی با تأکید بر لزوم مناسب سازی ادارات و دستگاه‌های اجرایی افزود: این مسئله یکی از ملاک‌های ارزیابی دستگاه‌هاست و به طور ویژه رصد می‌شود. 

قناعت با اشاره به اینکه اعتبارات عمرانی سازمان بهزیستی باید بطور کامل تخصیص یابد تا بخشی از مشکلات حل شود، گفت: از ظرفیت نهادهای حکومتی همچون ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و بنیاد مستضعفان در استان هم باید استفاده حداکثری کرد تا با منابع در اختیار، در کمک به رفع مشکلات حوزه معلولان ورود پیدا کنند.  

به گفته وی؛ مدیران دستگاه‌های اجرایی به دور از فضاهای رسمی نیاز است به مراکز توانبخشی سر بزنند تا به لطافت روح برسند. 

وی بر استفاده از ظرفیت خیران و سازمان‌های مردم نهاد در حل مشکلات معلولان هم تأکید کرد و افزود: برای اختصاص تسهیلات کم بهره خاص معلولان نیاز است کمیته ای با محوریت معاونت اقتصادی استانداری تشکیل شود. 

استاندار با ابراز امیدواری از رفع مشکلات معلولان در زمینه اشتغال، مناسب سازی و مسکن گفت: کمیته ‌های خاص این موضوعات با محوریت بهزیستی و حضور معاونین استاندار برگزار شود. 

قناعت با اشاره به لزوم راه اندازی مرکز آموزشی نابینایان و کم بینایان گفت: افزایش حمایت بیمه ای لازم از کارگاه‌های کارفرمایی هم با استفاده از ظرفیت‌های موجود مورد انتظار است.

وی با تأکید بر این که از هرگونه پیشنهاد برای استفاده از ظرفیت‌های ملی در راستای کاهش آلام جامعه معلولان استقبال می‌کنیم و حتماً پیگیری خواهد شد تا سهم استان افزایش یابد، تصریح کرد: راه اندازی مرکز جراحی و اتاق عمل ویژه اطفال در استان هم اقدام خوبی است که امیدواریم با تکمیل آن پوشش مناسبی در این حوزه داشته باشد. 

استاندار با اشاره به ورود مؤسسه محکم برای حمایت اطفال معلول در استان گفت: اگر معلولیت در همان دوران نوزادی درمان شود آمار معلولیت کاهش می‌یابد. 

قناعت با تأکید بر لزوم جلوگیری از رشد آمار معلولیت در استان خاطرنشان کرد: همه دستگاه‌های متولی باید در این زمینه پای کار باشند و کوتاهی در این زمینه به هیچ عنوان قابل قبول نیست. 

وی همچنین با اشاره به لزوم فرهنگسازی در زمینه ازدواج فامیلی، یادآور شد: پیشگیری از مهمترین مسایل در حوزه معلولیت است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha