کد خبر: 4103140
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۰

ورود بنیاد مستضعفان به حوزه میراث فرهنگی در خراسان‌جنوبی

استاندار خراسان‌جنوبی گفت: با توجه به این که بنیاد مستضعفان در حوزه موزه بسیار توانمند و صاحب نظر است از این نهاد خواستیم خارج از شرح وظایف خود در این زمینه در استان هزینه کنند.

جواد قناعت، استاندار خراسان‌جنوبی،به گزارش ایکنا از خراسان‌جنوبی، جواد قناعت، استاندار خراسان‌جنوبی، امروز ۷ آذرماه در مراسم افتتاح پنجمین نمایشگاه صنایع دستی استان در نمایشگاه بین المللی بیرجند که با حضور معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همراه بود، اظهار کرد: افرادی که در این حوزه حرفی برای گفتن دارند باید با بهره گیری از شرکت‌های دانش بنیان کاری بکنند که در رقابت‌های موجود عقب نمانند. 

وی با بیان اینکه خراسان‌جنوبی استانی خاص و ممتاز با قابلیت هایی فراوان در حوزه‌های مختلف است، تصریح کرد: در گذشته اقدامات خوبی در زمینه هر یک از این ظرفیت‌ها انجام شده که در دولت سیزدهم باید نهایی شوند. 

استاندار با اشاره به این که بیش از ۲۲۰۰ اثر تاریخی و گردشگری در استان وجود دارد که حدود 807 مورد آن تا کنون ثبت ملی شده، اظهار کرد: که چهار اثر تاریخی خراسان جنوبی در یونسکو ثبت جهانی شده که این موضوع نشانگر اصالت این استان است. 

قناعت با بیان اینکه برپایی پنجمین نمایشگاه صنایع دستی خراسان جنوبی، فرصتی طلایی برای معرفی و بازاریابی تولیدات صنایع دستی است، ادامه داد: پرونده کاروانسراهای استان برای ثبت جهانی در یونسکو در حال بررسی است و پرونده سه اثر دیگر خراسان جنوبی نیز در حال تکمیل شدن برای ثبت جهانی است. 

وی با اشاره به اینکه خراسان جنوبی در حوزه صنایع دستی، گردشگری و میراث فرهنگی از استان‌های اول است، گفت: با توجه به این که بنیاد مستضعفان در حوزه موزه بسیار توانمند و صاحب نظر است از آنها خواستیم خارج از شرح وظایف خود در این زمینه در استان هزینه کنند. 

قناعت با اشاره به اینکه همه ما باید نسبت به آثار تاریخی حساسیت داشته باشیم، تصریح کرد: با بسته پیشنهادی که در استان برای ارائه به بنیاد مستضعفان تهیه می‌شود، امیدواریم کار خوبی در  زمینه بهسازی باغ اکبریه انجام شود.

قناعت یادآور شد: سند بهره برداری از باغ اکبریه همچون گذشته در اختیار و نظارت اداره کل میراث فرهنگی استان می باشد و قرار نیست تغییری در این بخش شکل بگیرد بلکه هدف، استفاده از توان و ظرفیت‌های بنیاد مستضعفان و سایر دستگاه‌ها برای کمک به میراث فرهنگی و گردشگری استان است.

گفتنی است؛ استاندار و معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در ادامه طی بازدید از غرفه‌های این نمایشگاه با صنعتگران صنایع دستی گفتگو کردند و در پایان نیز یک گلیم سوزنی تولید نهبندان را نیز برش زدند.

 

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha