کد خبر: 4098512
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۰
رئیس قوه قضاییه:

نگذاریم طرح انتقاد به تخریب تبدیل شود

رئیس قوه قضاییه گفت: مطالبه‌گری و طرح انتقاد و اعتراض، حق دانشجویان است، اما باید در کنار این موضوع، ارائه طریق را مدنظر قرار دهید؛ در غیر این صورت به خطا می‌رویم و ممکن است یک اعتراض، ناخودآگاه به یک اغتشاش و یک انتقاد به یک تخریب تبدیل شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضاییهبه گزارش ایکنا از خراسان‌جنوبی، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه، امروز ۱۹ آبان ماه در جریان حضور در دانشگاه بیرجند، پس از استماع سخنان دانشجویان، خطاب به آنها، اظهار کرد: تک تک موارد مطرح‌ شده از جانب شما دانشجویان را یادداشت کردم و در خصوص بررسی، انتقال و رفع آنها، اهتمام دارم.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به سخنان مطرح‌ شده از جانب برخی دانشجویان مبنی بر ضرورت تمیز قایل شدن میان معترضان و اغتشاشگران، افزود: ما نیز بارها تأکید کردیم صف معترضان از اغتشاشگران جداست؛ شما نیز توجه داشته باشید که چه کسانی اغتشاش می‌کنند و قرآن و پرچم ایران را می‌سوزانند و اموال مردم را تخریب و آنها را به قتل می‌رسانند و توجه داشته باشید که دشمنان کینه‌توز برای ایجاد این اغتشاشات به میدان آمده‌اند.

محسنی اژه‌ای ادامه داد: به قطاری که در حال حرکت است سنگ پرتاب می‌شود؛ این را نمی‌خواهم برای دل‌خوشی بگویم بلکه این یک واقعیت است که ایران اسلامی امروز حرکت رو به‌ جلو دارد لذا دشمن سنگ‌اندازی می‌کند.

رئیس قوه قضاییه گفت: مطالبه‌گری و طرح انتقاد و اعتراض، حق دانشجویان است، اما باید در کنار این موضوع، ارائه طریق را مدنظر قرار دهید؛ در غیر این صورت به خطا می‌رویم و ممکن است یک اعتراض، ناخودآگاه به یک اغتشاش و یک انتقاد به یک تخریب تبدیل شود.

وی تصریح کرد: ما صف معترضان را از اغتشاشگران جدا می‌دانیم و به مقامات ذی‌ربط قضایی تأکید کرده‌ایم که افراد بی‌گناه، کم‌گناه و فریب‌خورده اغتشاشات اخیر را از عناصر اصلی جدا کرده و با لحاظ ترتیبات لازم، نسبت به آزادی آنها اقدام کنید.

محسنی اژه‌ای با اشاره به درخواست یکی از دانشجویان دانشگاه بیرجند مبنی بر توقف رسیدگی به پرونده دانشجویان بیرجندی دستگیر شده در اغتشاشات اخیر گفت: حتماً اسامی دانشجویانی را که طی قضایای اخیر در دانشگاه‌های بیرجند برای آنها پرونده تشکیل شده را به بنده ارائه دهید و چنانچه آنها جرمی مرتکب شده باشند به تناسب جرمشان و لحاظ مواردی نظیر دانشجو بودن، به پرونده آنها رسیدگی می‌شود و ارفاقات قانونی در قبال آنها اعلام خواهد شد.

وی ادامه داد: اعتقاد داریم حتی برخی از اغتشاشگران نیز ممکن است فریب خورده باشند و توجه به این موضوع در جای خود محفوظ است؛ اما نکته مهم آن است که ضعف‌های مدیریت خود را بشناسیم و درد دل و اعتراضات مردم را بشنویم چراکه اگر به نقص‌ها و کمبودهای خود توجه نکنیم، ممکن است همه دردها درمان نشود.

باید تشریفات و تجملات را کم کنیم

رئیس دستگاه قضا با اشاره به بَنری که تصویر خود در آن درج شده بود و در دانشگاه وجود داشت، گفت: به هیچ وجه راضی  به نصب  عکس و بنری از بنده در محلی نیستم و تأکید دارم که باید تشریفات و تجملات را کم کنیم گاهی دیگران باعث می‌شوند دچار تجملات شویم و باید از این موضوع دوری کرد. با عکس و بنر مسائله و مشکلی حل نمی‌شود اگر نیت و اعمال ما درست باشد خودش بیانگر و مبین خواهد بود.

محسنی اژه‌ای با اشاره به مطالبه دانشجویان برای برگزاری دادگاه‌های علنی مفاسد اقتصادی گفت: از دهه هفتاد بر برگزاری دادگاه‌ها به‌صورت علنی مطابق با قانون اساسی و مقررات اصرار داشتم اما به هر ترتیب ضوابطی از ناحیه مجلس و غیره در این رابطه ایجاد شده است.

رئیس دستگاه قضا گفت: به حضور در بین اقشار مختلف مردم و شنیدن سخنان و نقدها و اعتراضات آنها، اعتقاد جدی دارم و بر همین اساس، طی یک سال و نیم اخیر با اقشار مختلفی از مردم و گروه‌های نخبگانی و سیاسی با گرایش‌های مختلف، نشست‌های هم‌اندیشی برگزار کرده‌ام و معتقدم انسان نباید از شنیدن حرف فرد مخالف خود نگران باشد.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: در زمانی که معاون اول قوه قضاییه بودم پیشنهاد دادم که در جریان سفرهای استانی هیئت عالی قضایی، مدیران دستگاه قضا با اقشار مختلف مردم و مراجعان به عدلیه به گفت‌وگوی رو در رو بپردازند و ضمن استماع مشکلات آنها، در راستای رفع این مشکلات اقدام کنند؛ اکنون نیز این موضوع به یک رویه میان مقامات قضایی تبدیل شده است.

محسنی اژه‌ای تصریح کرد: مطالبه‌گری و طرح انتقاد و اعتراض، حق شما دانشجویان است اما باید در کنار این موضوع، ارائه طریق را مدنظر قرار دهید وگرنه به خطا می‌رویم و ممکن است یک اعتراض ناخودآگاه به یک اغتشاش و یک انتقاد به یک تخریب تبدیل شود.

رئیس قوه قضاییه گفت: سؤال این است که آیا دستگاه قضایی در وضعیت مطلوبی قرار دارد یا خیر؛ حتماً در وضعیت مطلوبی نیستیم اما نکته مهم آن است که چه تدابیری را برای نیل به مطلوبیت در دستور کار قرار دهیم.

محسنی اژه‌ای در پایان به برخی از توفیقات و اقدامات در دست اجرای قوه قضاییه که سبب یأس و خشم دشمن شده اشاره کرد و در این رابطه مشخصاً از مبارزه با فساد اقتصادی در عین تأمین امنیت سرمایه‌گذاری و رفع ابهام از عدم استقلال قضات و عملیاتی‌سازی مفاد سند تحول نام برد.

 

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha