کد خبر: 4086564
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۰

آغاز مرمت حسینیه ۲۰۰ ساله در بیرجند

رئیس اداره‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بیرجند از آغاز مرمت حسینیه کبابی (حسینیه ابوالفضلی خیرآباد) خبر داد.

حسینیه کبابی بیرجندبه‌ گزارش‌ ایکنا، به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی، محمدعلی جنتی‌فر، رئیس اداره‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بیرجند، امروز ۲۸ شهریورماه گفت: مرمت این اثر تاریخی در اوایل شهریور ماه سال جاری 1401 در دستور کار قرار گرفت و به صورت عملیات امانی توسط اداره شهرستان بیرجند شروع به کار کرده است.

رئیس اداره‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان بیرجند افزود: در این مرحله مرمت و کف‌سازی حیاط و باغچه‌های آن در دستور کار قرار دارد و در ادامه با تخصیص اعتبارات بافت تاریخی بیرجند استحکام‌بخشی اتاق‌های ضلع شرقی و مطبخ حسینیه انجام خواهد شد.

جنتی‌‌فر در مورد حسینیه کبابی گفت: اولین هیأت عزاداری شهرستان بیرجند در سال 1298 شمسی توسط عبدالوهاب شاهسونی مؤسس کلاس اکابر به نام هیئت ابوالفضلی خیرآباد بیرجند، تأسیس شد که با گذشت زمان، سرپرستی هیأت به مرحوم کربلایی غلامرضا کبابی واگذار شد و ایشان عزاداری ماه محرم و صفر را در منزل خویش که به (حسینیه کبابی) معروف است، برگزار می‌کرد.

وی ادامه داد: حسینیه کبابی به نام حسینیه ابوالفضلی خیرآباد تغییر نام یافت و سالیان متمادی محل تجمع عزاداران اباعبدالله بوده و هم اکنون نیز مجلس روضه خوانی همانند سالیان گذشته در آن برگزار می‌شود.

رئیس اداره‌ میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان بیرجند گفت: همزمان با دهه اول ماه محرم و به نشانه خیمه‌گاه اباعبدالله حسین (ع)، مراسم چادرپوشان در حقیقت سیاه‌پوشان و اعلام شروع ماه محرم، توسط اعضای هیئت با اسپند و چاووشی و صلوات بر محمد و آل محمد (ص) یک روز مانده به محرم در حسینیه کبابی شروع می‌شود و بعد از نصب چادر تا روز 11 محرم برپاست و بعد از آن جمع می‌شود. این چادر مزین به هنر دست زنان بیرجندی است که اخیرا نیز توسط جمعی از بانوان خیر تعمیر و مرمت شده است.

جنتی‌فر بیان کرد:‌ قدمت این بنا به دوره قاجاریه می‌رسد و در سال 1395 با شماره 31578 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha