کد خبر: 4078941
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۳

آنچه مانع افسردگی زنان پس از طلاق می‌شود

یک روانشناس و کارشناس خانواده گفت: یادگیری یک مهارت در زندگی تا رفع نیاز مالی یک بانو یکی از مهم‌ترین اولویت‌هاست؛ از طرفی این استقلال مالی مانع از افسردگی می‌شود چرا که فعالیت اجتماعی از رفتن تصورات ذهنی به هر سمت و سو جلوگیری خواهد کرد.

عفت آی، روانشناس و کارشناس خانوادهعفت آی، روانشناس و کارشناس خانواده در گفت‌وگو با ایکنا از خراسان‌جنوبی اظهار کرد: پیامد و آسیب بعد از طلاق هم بر زنان و هم بر مردان اثرگذار است، اما باید گفت پیامد و آسیب طلاق در ایران بر زنان بیشتر است یکی از دلایل آن تفکر ناصحیح مردم است.

وی افزود: تفکر غالب در جامعه به یک زن که طلاق گرفته است دید خوبی نیست که این یک نگاه غلط است؛ بنابراین این نوع نگاه جامعه و مردم فشار روانی را به بانوان وارد می‌کند و دومین فشار روانی که به آن‌ها وارد می‌شود فشارهای روحی است.

این روانشناس با بیان اینکه گاهی زندگی به بن بست رسیده و لازم است این تصمیم مبنی بر طلاق گرفته شود، تصریح کرد: یکی دیگر ‌از معضلات طلاق در رابطه با بانوان محدودیت‌هایی است که بانوان در ایران دارند؛ اینکه بعد از طلاق ممکن است خانواده‌ها بر آنها سخت‌گیری کنند.

آی با بیان اینکه این ترس نیز ناشی از تفکر مردم است، افزود: از معضلات دیگری که بانوان راجع‌به طلاق دارند این است که متأسفانه استقلال مالی ندارند و این امر آنان را با مشکل مواجه می‌سازد.

وی با پیشنهاد به زنانی که از همسر خود جدا شده‌اند، گفت: یادگیری یک مهارت در زندگی تا رفع نیاز مالی یک بانو یکی از مهم‌ترین اولویت‌هاست؛ از طرفی این استقلال مالی مانع از افسردگی می‌شود چراکه فعالیت اجتماعی از رفتن تصورات ذهنی به هر سمت و سو جلوگیری خواهد کرد.

این مشاور خانواده با تأکید بر تقویت اعتماد به نفس برای این زنان، افزود: افرادی که عزت نفس بالایی دارند به حرف اطرافیان اهمیت زیادی نمی‌دهند؛ باید به این فکر کنیم که اگر قرار باشد ما به نوع تفکر تمام انسان‌ها توجه کنیم مطمئن باشید در جاده پیشرفت بازمی‌مانیم.

ضرورت بهره‌گیری از نظرات مشاور در روزهای سخت زندگی 

آی با بیان اینکه فردی که می‌خواهد طلاق بگیرد باید به استقلال مالی، عاطفی و فکری برسد، اظهار کرد: یک فرد در روزهای دشوار طلاق و پس از آن، باید از مشاور بهره گیرد تا بتواند تهاجمات ذهنی خود را مدیریت کند و خود را برای زندگی جدید آماده کرده و بتواند بسیاری از تفکرات را بپذیرد.

وی با بیان اینکه ترس از مشاور به خاطر عدم آگاهی است در صورتی که مشاور بسیاری از مشکلات را حل کرده و در دین اسلام نیز به آن توجه خاص دارد، تصریح کرد: امیدوارم روزی جامعه آن مقدار از لحاظ فرهنگی توسعه یابد که راجع‌به به فردی که مجبور بود طلاق بگیرد و طلاق آخرین راهش بود، نگرش منفی وجود نداشته باشد.

آی گفت: لازم است یاد بگیریم هر فردی آزاد و مختار است برای زندگی خود تصمیم بگیرد و طلاق یکی از خصوصی‌ترین تصمیمات زندگی است که نباید در آن دخالت کرده و بدانیم یک فرد مطلقه با یک فرد عادی متفاوت نیست.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha