کد خبر: 4068924
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۲

تنوع در ظواهر قرائت نماز را از یاد نبریم

رئیس ستاد اقامه نماز خراسان‌جنوبی گفت: زندگی در میان عادت‌زدگی در عبادت، یک زندگی عادی و بی‌معنی می‌شود که ما را از عبادت دور نگه می‌دارد؛ نباید بگذاریم حرف زدن با خدا برایمان عادی شود؛ هر روز به‌گونه‌ای خاص و با تنوع به ظواهر نماز برای خود تنوعی در عبادت داشته باشیم.

حجت‌الاسلام حسین کمیلی، رئیس ستاد اقامه نماز خراسان‌جنوبیحجت‌الاسلام حسین کمیلی، رئیس ستاد اقامه نماز خراسان‌جنوبی در گفت‌و‌گو با ایکنا از خراسان‌جنوبی، اظهار کرد: نماز دریچه وصل به خداست و وقتی تعداد نمازهای قضای فردی زیاد شد باید از دوری از خداوند ترسید؛ این دور شدن به معنای دور شدن از تمامی آن امری است که اسلام به آن اشاره و تأکید دارد.

وی افزود: کسی که نمازهایش قضا می‌شود، به این معناست که شیرینی خواب را بر شیرینی صحبت کردن با خدا ترجیح داده و شاید نمی‌داند که چه اندازه از نعمت‌های دنیا و آخرت را از دست داده است.

 کمیلی ادامه داد: فردی که نمازهایش قضا می‌شود شاید نمی‌داند که خداوند صحت و سلامتی را در سحرخیزی قرار داده و بیدار شدن از خواب بسیاری از بیماری‌های روانی از قبیل افسردگی و امراض جسمی را دفع می‌کند و این امر در تمام مجامع علمی دنیا قرن‌ها پس از ظهور سلام به تأیید رسیده است.

وی با بیان اینکه خدا استجابت دعا را در اوقات ابتدایی نماز صبح قرار داده است، اظهار کرد: کسی که نمازهایش قضا می‌شود شاید نمی‌داند که خدا به‌وسیله نمازهای اول وقت بر ملائکه خود مباهات می‌کند و این مباهات کردن امری است که هر انسان سعادت‌جویی به دنبال آن است.

رئیس ستاد اقامه نماز خراسان‌جنوبی اظهار کرد: فردی که نمازهایش قضا می‌شود شاید نمی‌داند که با قضا شدن نمازها ملائکه رحمت را از خود دور کرده و شیاطین جن و انس را به سمت خود دعوت کرده است و همین باعث خواهد شد کم کم و به ندرت ایمانش را از دست دهد. فردی که نمازهایش قضا می‌شود شاید از مفاهیم قرآن غافل است که فرمود روز قیامت روز حسرتی است که افراد به مقامات همدیگر حسرت می‌خورند و یکی از همین موارد حسرت، غفلت از نماز است.

وی با بیان اینکه اولین امری که برای انسان ایجاد انگیزه می‌کند معرفت و شناخت نسبت به هر موضوع است، افزود: انسان اگر اهمیت موضوع و پیامدهای مثبت آن را دریابد مطمئنا به راحتی نمی‌تواند قید آن را بزند و خود را از آن محروم کند. بنابراین، توصیه می‌شود درباره نمازها و اثرات آن مطالعه و شناخت پیدا کنید.

رئیس ستاد اقامه نماز خراسان‌جنوبی اظهار کرد: دوم اینکه فرد بداند آیا خواندن چند رکعت نماز که مجموعا دو تا سه دقیقه وقت می‌گیرد و سعادت بزرگ دنیوی و اخروی را شامل حالمان می‌کند ارزش ندارد که به آن بها دهیم.

کمیلی با بیان اینکه با خدای خود عهد ببندیم و سعی کنیم اگر ادای آن را از دست دادیم قضایش را بخوانیم و در طول روز جبران کنیم، تصریح کرد: اگر چند روز توفیق داشتید و نمازها را سروقت خواندید خود را تشویق و در صورت نخواندن جریمه‌ای برای خود تعیین کنید، مثلا روزه بگیرید و یا صدقه دهید.

وی با تأکید بر رفت‌وآمد با دوستان متدین و مذهبی، اظهار کرد: برنامه‌ریزی داشته باشید و برای نمازها به‌ویژه نماز شب، برنامه و وقت خاصی تعیین کنید؛ تصمیم و عزم جدی و راسخ می‌طلبد و باید اراده خود را تقویت کنید؛ سعی کنید ورزش‌هایی که اراده را تقویت می‌کند مثل کوه‌نوردی و پیاده‌روی انجام دهید؛ دائم‌الوضو و دائم‌الذکر بوده و یاد قبر و قیامت را در خود زنده نگه دارید.

رئیس ستاد اقامه نماز خراسان‌جنوبی یادآور شد: یکی از مواردی که باعث می‌شود زیاد به فکر نماز خواندن نباشیم، عادت زندگی در عبادت است؛ اینکه به هر شکلی که رسید نماز می‌خوانیم؛ تنوع در پوشش و یا جانماز و محل عبادت نداشته و تنوع را کنار گذاشته‌ایم؛ این امر سبب می‌شود عبادت را یک امر عادی بدانیم.

کمیلی بیان کرد: زندگی در میان این عادت‌زدگی، یک زندگی عادی و بی‌معنی می‌شود که ما را از عبادت دور نگه می‌دارد؛ نباید بگذاریم حرف زدن با خدا برایمان عادی شود؛ هر روز به‌گونه‌ای خاص و با تنوع به ظواهر نماز برای خود تنوعی در عبادت داشته باشیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :