کد خبر: 4059242
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۱

نماینده ولی‌فقیه در خراسان‌جنوبی گفت: اگر کاری را براساس علم، عقل، عبودیت، بندگی خدا، خلوص و صدق انجام دهیم حتی اگر به نتیجه مطلوب نرسیم عین پیروزی است.

حجت الاسلام و المسلمین سید علیرضا عبادی، نماینده ولی فقیه در خراسان‌جنوبی و امام جمعه بیرجندبه گزارش ایکنا از خراسان‌جنوبی، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلیرضا عبادی، نماینده ولی‌فقیه در خراسان‌جنوبی و امام‌جمعه بیرجند، دوم خردادماه در مراسم گرامیداشت سالروز آزادسازی خرمشهر و ۷۲ شهید روحانی خراسان‌جنوبی که در حسینیه جماران بیرجند برگزار شد، اظهار کرد: مسئله پیروزی و شکست در زندگی بشر جایگاهی دارد و در زوایای مختلف این واژه استفاده می‌شود، لذا پیروزی و شکست در مسائل نظامی، زندگی، امور اقتصادی و  خانوادگی مطرح است.

وی با بیان اینکه اساس انقلاب بر علم است چون مراجع انقلاب اهل عقل، فلسفه، عرفان و حکمت هستند، افزود: آنچه عرف بیشتر به آن توجه می‌کند لایه آشکار این قضیه است و حال آنکه اهمیت در لایه پنهان این موضوع قرار دارد.

امام‌جمعه بیرجند بیان کرد: اصولا پیروزی به معنای وصول به هدف و شکست واماندن از آن است؛ البته نوع هدف هم مهم است؛ گاهی در چارچوب زندگی حیوانی و تنازع بقا این مسئله مطرح است، اما پیروزی و شکست در حیات انسانی تفاوت دارد.

عبادی با بیان اینکه هدفی نقش پیروزی برای انسان دارد که براساس جهل و نادانی نباشد، تصریح کرد: هدف تعریف شده مطابق نظام خلقت انسانی والا بوده و دست یافتن به آن پیروزی است. عناوین و عناصری داریم که آنها در ذات خود پیروز هستند، شرط و شروطی هم ندارد؛ لذا انسان زمانی پیروز است که مجهز به عناصر شکست‌ناپذیر شود.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان‌جنوبی با بیان اینکه علم در ذات خودش پیروز بوده و اگر تمام دنیا را جهل بگیرد باز هم علم پیروز میدان است، بیان کرد: اگر جلوه باطل چشم همه را خیره کند باز هم پیروز نیست. لذا، لایه‌های پنهان پیروزی و شکست است که باید به آن توجه داشت نه به مظاهری که عموم می‌بینند.

عبادی با بیان اینکه راه انبیا و اولیا حق است، گفت: قطب‌نما و فطرت انسان به سمت حق است، حتی اگر با مواد مخدر، شهوات، سگ و گربه فطرت سرگرم شود اما آن را نابود نمی‌توان کرد؛ قرآن هم به این مسئله تأکید دارد که شکست پیش‌روی حق و حقیقت نیست، لذا باید راه وحی و فطرت را پیدا کنیم.

امام‌جمعه بیرجند ادامه داد: اگر انسان مجهز به عناصر غیرقابل شکست باشد در شناخت صحیح هرگز شکست نمی‌خورد، درست در مقابل دشمنی است که هر دو راهش شکست است و پیروزی در آن معنا ندارد.

وی گفت: حکمت نظری و عملی نیز همین است که انسان متکی به زیرساخت قوی شود، لذا انقلاب و اسلام، دانش و عدالت‌خواهی زیرساخت‌های محکمی است که ترسی از شکست در آن نیست.

عبادی با بیان اینکه شکست و پیروزی منحصر به مسائل نظامی و اقتصادی نیست، افزود: اگر کاری را براساس علم، عقل، عبودیت، بندگی خدا، خلوص و صدق انجام دهیم حتی اگر به نتیجه مطلوب نرسیم عین پیروزی است. ما موظف به انجام وظیفه هستیم نه نتیجه، لذا اگر با اخلاص و عبودیت هر کاری را انجام دهیم و وقتی زیرساخت آن براساس علم و عدل باشد چه به نتیجه برسد یا نرسد عین پیروزی بوده و شکست در آن نیست.

حجت‌الاسلام امین‌رضا کمالی، مسئول حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه انصارالرضا(ع) خراسان‌جنوبی نیز با اشاره به اطمینانی که صدام از تسخیر خرمشهر داشت، گفت: فتح خرمشهر و عبور از موانع بسیار سخت، ناممکن‌ها را ممکن کرد. لذا، تجربه فتح خرمشهر و شکست دشمن در حادثه طبس نشان داده که هرکجا خداوند یاری رزمندگان بوده فاتحان میادین سخت بودیم.

وی بیان کرد: با وجود همه استحکاماتی که صدام در این شهر پیاده کرده بود و حتی برای عبور از این شهر شرط گذاشت، اما فتح آن به دست رزمندگان اسلام تمام معادلات جنگ را به هم ریخت. رمز تمامی این پیروزی‌ها وحدت و یکپارچگی ملت در برابر دشمن است. فرماندهی، مدیریت خلاق و متفاوت با شیوه‌های رایج جهانی، ولایتمداری مردم و رزمندگان، صلابت و شجاعت مثال‌زدنی، بصیرت دینی و سیاسی مردم در دوران دفاع مقدس نیز از دیگر رموز پیروزی در عرصه‌های سخت است.

مسئول حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه انصارالرضا(ع) خراسان‌جنوبی افزود: امام خمینی(ره) تمام این پیروزی‌ها را مرهون عنایت خداوند می‌داند. لذا، از هر میدانی که عبور کردیم متصل به خدا بودیم و رمز عبور ایمان رزمندگان بود.

وی با اشاره به برگزاری اجلاسیه شهدای روحانی و نقش روحانیت در دفاع مقدس، گفت: تبدیل خونین شهر به خرمشهر مرهون حمایت‌های روحانیت بوده؛ لذا امروز هم برای عبور از مشکلات اقتصادی باید ولایتمداری و بصیرت را سرلوحه قرار دهیم.

کمالی با تأکید بر لزوم آمادگی امت برای تشکیل تمدن نوین اسلامی، یادآور شد: برگزاری کنگره چهار هزار شهید روحانی، تجلیل از حماسه‌سازی این قشر است و باید با ادامه راه شهدا از مقام آنها تجلیل کرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: