کد خبر: 3828063
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۹
29 آبان‌ماه؛
گروه اجتماعی ـ دبیر همایش ملی اندیشه‌های فلسفی، کلامی علامه طباطبایی گفت: ۲۹ آبان ماه جاری، همایش ملی اندیشه‌های فلسفی، کلامی علامه طباطبایی در دانشگاه بیرجند برگزار می‌شود.

همایش ملی اندیشه‌های فلسفی، کلامی علامه طباطبایی در دانشگاه بیرجند برگزار می‌شودبه گزارش ایکنا از خراسان‌جنوبی، به نقل از روابط عمومی دانشگاه بیرجند، مرتضی مزگی نژاد، دبیر همایش ملی اندیشه‌های فلسفی، کلامی علامه طباطبایی با اشاره به اینکه ۲۹ آبان ماه جاری، همایش ملی اندیشه‌های فلسفی، کلامی علامه طباطبایی در دانشگاه بیرجند برگزار می‌شود، بیان کرد: فلسفه اسلامی، کلام، منطق و تفسیر از جمله محورهای کلی این همایش است.


وی افزود: به مناسبت بزرگداشت علامه طباطبایی و روز جهانی فلسفه و با توجه به دو رویداد مهم فلسفی، یعنی 24 آبان روز بزرگداشت علامه طباطبایی، مفسر و فیلسوف معاصر و از طرفی روز جهانی فلسفه، این همایش به همت دانشگاه بیرجند برگزار خواهد شد.

دبیر این همایش تصریح کرد: ایجاد فرصتی مناسب برای تبادل اطلاعات و ارائه دستاوردهای نوین پژوهشی بین اندیشمندان، محققان، و پژوهشگران فلسفه و کلام اسلامی، بررسی اندیشه‌های نوین در حوزه علوم اسلامی و انسانی با تکیه بر دیدگاه‌های علامه طباطبایی، معرفی جنبه‌های جامعیت اندیشه‌های علامه در تبیین مبانی دینی، ارتقای سطح پژوهش‌های فلسفی کلامی و تفسیری و ژرف اندیشی در گشودن ابهامات و طرح نکات تازه بر اساس اندیشه‌های علامه طباطبایی، از جمله اهداف برگزاری این همایش است.


دبیر همایش ملی اندیشه‌های فلسفی، کلامی علامه طباطبایی، بررسی و کشف ابعاد اندیشه‌های فلسفی،کلامی و تفسیری متفکر بزرگ جهان اسلام علامه طباطبایی، ایجاد بستر مناسب برای انتقال نتایج تحقیقات انجام گرفته در این حوزه، شناسایی و معرفی دانش پژوهان ودانشجویان برتر درحوزه مذکور را از اهداف این همایش برشمرد.

حجت‌الاسلام و المسلمین محمدهادی شهاب، دبیر علمی این همایش نیز علامه طباطبایی را از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین شخصیت‌های سده معاصر در زیرساخت‌های فکری و عقلانی حوزه اندیشه اسلامی دانست و بیان کرد: تأثیر علامه بر شخصیت‌هایی چون شهید مطهری و شخصیت‌های فرهنگی معاصر غیرقابل انکار است.

 

وی بر تأثیر علامه طباطبایی به بنیان‌های عقلانی دینی و حوزه‌های مختلف فلسفه، کلام و عرفان و تفسیر اشاره کرد و گفت: ایشان جزء معدود سرمایه‌های فکری و معنوی است که در حوزه اندیشه اسلامی به دنبال مبانی عقلانی مستحکمی بوده‌اند.

 

دبیر علمی این همایش با شرح آثار بی بدیل علامه طباطبایی، گفت: آثار علامه از جهت نگاه عقلانی و معنوی و با ژرف اندیشی، تحقیق گسترده و عمیق در راستای عقلی و نقلی کاملا مطمئن و قابل اعتماد است و در زمینه تدریس فلسفه اسلامی همچنان تنها منبع درسی بی بدیل برای دانشجویان این حوزه محسوب می‌شود.

احمد بخشی، دبیر اجرایی همایش نیز با ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده، بیان کرد: تعدادی از شخصیت‌های مهم و تأثیرگذار کشوری و صاحب نظر در این حوزه برای شرکت در این همایش ملی دعوت شده‌اند.

وی تصریح کرد: مقالات برتر این همایش در دو مجله علمی پژوهشی آموزه‌های فلسفی اسلامی دانشگاه علوم اسلامی رضوی و کتاب قیم دانشگاه میبد چاپ خواهد شد.
دبیر اجرایی همایش به چاپ مقالات برتر در دو مجله علمی و ترویجی اشاره کرد و گفت: این مقالات در نشریه پژوهش‌های اجتماعی اسلامی و آموزه‌های حدیثی دانشگاه رضوی نیز به چاپ خواهد رسید.

بخشی به همکاری و حمایت دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه بیرجند، گروه فلسفه و کلام، معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه، دانشگاه علوم اسلامی رضوی، دانشگاه پیام نور، دانشگاه فروسی مشهد و دانشگاه میبد یزد برای برگزاری این همایش اشاره کرد.

وی با بیان اینکه علاقمندان می‌توانند برای ثبت نام در این همایش تا اول مهرماه 98 اقدام کنند، افزود: زمان آخرین مهلت ارسال مقالات 31 شهریورماه جاری و اعلام نتایج داوری اول آبان ماه خواهد بود.

دبیر اجرایی همایش یادآور شد: دبیرخانه این همایش در دانشکده ادبیات و علوم انسانی، گروه فلسفه و کلام اسلامی مستقر بوده و علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت https://conf.birjand.ac.ir/tabatabai/default.aspx مراجعه کنند.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: