کد خبر: 3826405
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۸
گروه اجتماعی ــ بیشتر نوجوانان وقت زیادی را پای اینترنت و شبکه‌های اجتماعی صرف می‌کنند که باعث می‌شود هر مطلبی را باور کنند. تعلیم و تربیت در مکتب قرآن، کامل‌ترین و جامع‌ترین آیین بوده و قابل مقایسه با هیچ آیین تعلیم و تربیتی دیگری نیست.

از حضور بی قاعده در فضای مجازی تا تربیت براساس تعالیم قرآن بیشتر نوجوانان وقت زیادی را پای اینترنت و شبکه‌های اجتماعی صرف می‌کنند که این موضوع طبیعی است و جای هیچ نگرانی وجود ندارد. اما نکته مهم این است که فرزند نباید تمام مسائلی را که در سایت‌های مختلف می‌خواند باور کند و باید با دید انتقادی به آن‌ها بنگرد و این امر باید توسط والدین به آنان گوشزد شود.

یکی از امتیازات و ویژگی‌های قرآن مجید این است که خود یک کتاب تربیتی است و تمام آیات آن به طور مستقیم و غیرمستقیم در مقام تربیت انسان در رده‌های مختلف سنی، از خردسال تا کهن‌سال است.

اوج آموزه‌های قرآن در این زمینه در سوره لقمان است که خداوند متعال به صورت مستقیم محورهای مختلف تربیتی را از زبان لقمان خطاب به فرزندش بیان کرده است.

یکی از بخش‌های مهم تربیت، تربیت فرزندان است که قرآن در سوره‌های متعدد و در ضمن بیان سرگذشت انبیا و فرزندان آنان، به مسائل تربیت فرزند آگاهی داده است. تعلیم و تربیت در مکتب قرآن، کامل‌ترین و جامع‌ترین آیین بوده و قابل مقایسه با هیچ آیین تعلیم و تربیتی دیگری نیست.

توجه، اهتمام و اهمیت دادن به امر تعلیم و تربیت مبتنی بر معیارها و ارزش‌های ذکر شده در قرآن کریم با هر زمان و مکان سازگار است و یک ضرورت و زیرساخت تفکر سالم انسانی به‌شمار می‌آید.

آیین تربیتی قرآن هدفدار است و برای رسیدن به این هدف باید به مجموعه‌ای از اهداف مرحله‌ای دست پیدا کرد، همچنین دارای طرح و برنامه است، طرحی که مربی و محور اصلی آن خدا است. اگر تربیت فرزندان خود را به دست این مربی که حهان در دست اوست، بسپاریم مطمئنا متضرر نخواهیم شد.

یادداشت از حجت‌الاسلام ایمان حسنی، مربی فعالیت‌های پرورشی دارالقرآن صاحب‌الزمان(عج) خراسان‌جنوبی

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: