کد خبر: 3821216
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۴
گروه اجتماعی ــ معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد خراسان جنوبی با بیان اینکه تقویت حس همدلی و همکاری در جامعه اسلامی و حفظ کرامت انسانی ایتام از اهداف اجرای طرح اکرام «ایتام» و «محسنین» است، گفت: از ابتدای امسال ۴۲۶۸ حامی حمایت از ۴۹۶۶ یتیم، فرزند طرح محسنین و بیمار نیازمند در خراسان جنوبی را برعهده گرفتند.

وقتی حس همدلی رنگ می‌گیرد/ چتر حمایتی 4200 حامی در خراسان جنوبیخدا را بندگانی است که برای سود رساندن به دیگران نعمت‌های خاصی به آنان بخشیده تا آنگاه که دست بخشنده دارند نعمت‌ها را در دستشان باقی می‌گذارد و هرگاه از بخشش دریغ کنند، نعمت‌ها را از دستشان گرفته و به دست دیگران خواهد داد. نهج‌البلاغه – حکمت ۴۲۵

طرح‌های «اکرام ایتام» و «محسنین»، از جمله طرح­‌هایی هستند که کمیته امداد امام خمینی(ره) به منظور استفاده از مشارکت مردمی در رسیدگی به نیازمندان اجرا می‌­کند.

طرح «اکرام ایتام» مختص کودکانی است که پدر خود را از دست داده‌­اند. طرح «محسنین» مربوط به کودکانی است که یا پدر و مادر از یکدیگر جدا شده و تحت سرپرستی مادرشان هستند و یا آن­که پدرشان در قید حیات است، اما به‌دلیل بیماری قادر به تأمین معاش خانواده نیست.

تشخیص نیازمند بودن این خانواده‌­ها از سوی کارشناسان کمیته امداد انجام می­‌شود. در هر کدام از این طرح­‌ها، فرد خیّر می‌تواند حامی تعدادی از این کودکان شود.

رشد ۳۴ درصدی مساعدت‌های نقدی و غیرنقدی حامیان
احمد رفیعی، معاون توسعه مشارکتهای مردمی کمیته امداد خراسان جنوبی در گفت و گو با ایکنا از خراسان جنوبی، با بیان اینکه‌ تقویت حس همدلی و همکاری در جامعه اسلامی، ترویج سنت حسنه احسان و حفظ کرامت انسانی ایتام از اهداف اجرای طرح «اکرام ایتام» و «محسنین» است، از رشد ۳۴ درصدی مساعدت‌های نقدی و غیرنقدی حامیان طی سال ۹۷ به فرزندان طرح اکرام ایتام و محسنین این استان خبر داد.

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد خراسان جنوبی با اشاره به مساعدت‌های حامیان به فرزندان معنوی گفت: طی سال گذشته ۱۶ میلیارد و ۴۱۲ میلیون تومان کمک نقدی، غیرنقدی و خدمات از سوی این حامیان به این نهاد اهدا شده است.

رفیعی گفت: ۳۶ درصد سهم کل درآمدهای استان در سال گذشته را درآمدهای طرح اکرام ایتام و محسنین به خود اختصاص داده است.

وقتی حس همدلی رنگ می‌گیرد/ چتر حمایتی 4200 حامی در خراسان جنوبی

5700 فرزند تحت حمایت ایتام و محسنین هستند
وی تعداد کل فرزندان ایتام و محسنین را ۵۷۰۰ فرزند ذکر کرد و گفت: از این تعداد ۲۸۹۱ فرزند یتیم و ۴۶۰۹ فرزند طرح محسنین هستند.

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد استان یادآور شد: سال گذشته تعداد ۲۰ هزار و ۶۹۷ نفر حامی فعال و نیمه فعال از فرزندان ایتام و محسنین تحت پوشش این نهاد حمایت‌های مادی و معنوی انجام داده‌اند که بیشترین حامیان داخل استان هستند.

رفیعی به تشریح طرح اکرام ایتام یکی از طرح‌های ویژه این نهاد اشاره کرد وگفت: دراین طرح فرصت مناسبی است که فرد یا افرادی به عنوان حامی به‌صورت داوطلبانه پس از گفت‌وگوی حضوری و اطلاع از جزئیات طرح با انتخاب خود در حمایت از یک یا چند فرزند یتیم برای مدت یک یا چند سال با کمک‌های ماهیانه حداقل ۵۰ هزار تومان مشارکت کنند.

وی به طرح محسنین اشاره کرد و افزود: این طرح فرزندان خانواده‌های تحت پوشش که دارای سرپرست، اما پدر یا مادر از کار افتاده یا دچار بیماری هستند را مشمول می‌شود.

رفیعی گفت: از ابتدای امسال 4268 حامی حمایت از 4966 یتیم، فرزند طرح محسنین و بیمار نیازمند در خراسان جنوبی را برعهده گرفتند.

3047 یتیم و 4351 فرزند محسنین زیر 18 سال تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) خراسان جنوبی هستند.

سپیده قلندری اسفدن

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: