کد خبر: 3622792
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۱
گزارش ایکنا از اعزام کاروان مشهد اولی‌ها؛
گروه اجتماعی: برای اولین بار می‌خواستند سفر کنند تا ضریح را در آغوش بگیرند، برای اولین بار قدم زدن در صحن‌های حرم را تجربه کنند و پرواز کبوترهای سپید بال را بر فراز گنبد طلایی ببینند و برای اولین بار کنار سقاخانه زمزمه کنند و از درد دل‌هایشان بگویند.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان‌جنوبی، خوب که دقت می‌کردی از لابه‌لای زمزمه‌ها و اشک‌ها و تپش‌های قلب شان صدای چاوشی خوانی را می شنیدی که دلت را هوایی مشهد می کند.

انتظارشان برای حرکت اتوبوس تو را تا خود صحن انقلاب و سقاخانه و پرواز کبوترها و مسجد گوهر شاد میبرد. در بین آنها از دختران جوان گرفته تا مادرانی که کودک شیرخواره در آغوش داشتند را می‌دیدی که برای اولین بار می‌خواستند به مشهد بروند.

تصورش را بکن برای اولین بار می‌خواستند ضریح را در آغوش بگیرند، برای اولین بار قدم زدن در صحن‌های حرم را تجربه کنند و پرواز کبوترهای سپید بال را بر فراز گنبد طلایی ببینند و برای اولین بار کنار سقاخانه زمزمه کنند آمدم خسته و لب تشنه‌تر از اسماعیل/ تا بنوشانی‌ام از زمزم سقاخانه

این 30 نفر  از روستای مرزی درح خراسان‌جنوبی با همکاری ستاد مردمی معین الضعفاء شرایط سفرشان  مهیاء شده بود و می‌خواستند بال بگشاند و در روزهایی که بر زبا‌ ها سخن از کریمی و کرامت خاندان موسی بن جعفر(ع) است راهی دیار مشهد الرضا شوند.

با دختر 15 ماهه‌ام عازم زیارت امام رئوفم

شوق سفر به سمت گلدشته‌های حرم

مادری از همین کاروان دختر کوچکی را در بغل گرفته بود و منتظر اعلام حرکت اتوبوس بود، به سراغش می‌روم و از این مسافر دیار امام رئوف می‌پرسم با دخترتان به سفر می‌روید و او نیز با لبخند جواب داد بله دخترم 15 ماهه است و او را نیز همراه خودم می‌برم.

خودش را شهربانو عباسی معرفی می‌کند و می‌گوید شادی من در این لحظه غیر قابل وصف است و نمی‌دانم چگونه باید احساس خودم را بیان کنم، فقط دوست دارم هر چه زودتر به مشهد برسم و به زیارت بروم.

وی بیان کرد: هر کس یک گوشه از حرم را دوست دارد، ولی من دوست دارم فقط رو به روی ضریح بایستم و با آقا و مولای خودم نجوا کنم و از ایشان سلامتی و زیارت‌های مکرر و زیارت حرم خواهرشان را بخواهم.

زائر دیگری خود را زهرا نخعی معرفی می‌کند و بیان می‌دارد ذوق و شوق عجیبی دارم و وقتی به من اعلام شد که قرار است به زیارت بروم باورم نمی‌شد.

سقاخانه را فقط در تلویزیون دیده‌ام

وقتی از او می‌پرسم که دوست دارد کدام قسمت حرم را ببیند، اندکی تأمل می‌کند و می‌گوید سقاخانه را همیشه از تلویزیون دیده‌ام و دوست دارم این بار از نزدیک  ببینم و جرعه آبی از سقاخانه حرم امام رئوف بنوشم.

وی ادامه داد: در زیارت از امام رضا(ع) فقط عاقبت به خیری و سلامتی می‌خواهم و می‌دانم که به درددل همه زائرانشان گوش می‌دهند.

دختر جوانی دیگر که هم سفری‌ها او را ریحانه صدا می‌کنند نیز می گوید من هم برای اولین بار است که به مشهد می‌روم و زیارت حرم آقا امام رضا(ع) نصیبم شده است و احساس من در این لحظه را کمتر کسی درک می‌کند.

در آرزوی دو رکعت نماز در مسجد گوهرشاد

ریحانه سیروسی با لبخند به ما می‌گوید خیلی دوست دارم مسجد گوهر شاد را ببینم چرا که در روضه‌ها و نجواهایی که برای حضرت می‌خوانند نام آن را بسیار شنیده‌ام و هر وقت اسم مسجد گوهر شاد رامی‌شنوم دلم می‌شکند.

نگاهش نشان از آرزویی دارد و خودش نیز می گوید حال که قسمت شده به زیارت امام رضا(ع) بروم دوست دارم در مسجد گوهرشاد نماز بخوانم و همچنین خداوند سفر قم و پابوسی حضرت معصومه(ع) را نیز قسمت و نصیب من کند.

شوق سفر به سمت گلدشته‌های حرم

شناسایی 4 هزار نفر که تاکنون به زیارت مشهد نرفته‌اند

محمدرضا نخعی پور مدیر ستاد مردمی معین الضعفاء که به بدرقه این زائران آمده بود، بیان کرد: تاکنون در خراسان جنوبی  4 هزار نفر شناسایی شده‌اند که تا کنون به زیارت مشهد الرضا(ع) نرفته‌اند و رقمی بالاتر از این نیز وجود دارد که نشان از افرادی است که از آخرین سفرشان 15 سال می‌گذرد.

وی اظهار کرد: دهیاری، فرمانده پایگاه بسیج و مسئول کانون فرهنگی ـ هنری مسجد مربوطه باید تأیید کنند که این فرد تاکنون به این سفر زیارتی نرفته است تا ما بتوانیم در خدمت فرد باشیم و زمینه زیارت او را فراهم کنیم.

نخعی پور با اشاره به اینکه مردم نیز می‌توانند در این امر خیر سهمیم باشند، یادآور شد: این کاروان اولین کاروانی است که در سال 96  عازم زیارت امام رضا(ع) کرده‌ایم و در سال 95 نیز 4 کاروان و سال 94 نیز 3 کاروان از مشهد اولی‌ها را اعزام کردیم.

شوق سفر به سمت گلدسته‌های حرم

سخن برای بیان بیان حس و حال این زائران زیاد است اما انگار اتوبوس قصد حرکت کرده و مسافران با شوقی وصف ناپذیر خود را برای سفر آماده می‌کنند و باز این صدای چاوشی است که انگار گوش می‌رسد و می‌خواند ای ولی نعمت من دلبر و دلدار رضا/ می‌زند هر نفسم نام تو را جار رضا

گزارش از حکیمه بهمن زاده

عکس از سپیده قلندری اسفدن

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: