کد خبر: 3841655
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۹
گروه اجتماعی ـ با امضای استانداران خراسان‌رضوی، خراسان‌جنوبی، سیستان ‌و بلوچستان و معاون وزیر نیرو، تفاهم نامه مشترک طرح انتقال آب از سواحل چابهار به شرق کشور منعقد شد.

تفاهم نامه مشترک طرح انتقال آب از سواحل چابهار به شرق کشور منعقد شدبه گزارش ایکنا از خراسان‌جنوبی، به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان‌جنوبی، در نشست مشترک استانداران استان‌های شرق کشور با مدیران وزارت نیرو که در مشهد برگزار شد، تفاهم نامه مشترک طرح انتقال آب از سواحل چابهار توسط علی‌رضا رزم‌حسینی؛ استاندار خراسان‌رضوی، محمد صادق معتمدیان؛ استاندار خراسان‌جنوبی، احمد علی موهبتی؛ استاندار سیستان و بلوچستان و قاسم تقی زاده خامسی؛ معاون آب ‌و آبفا وزارت نیرو به امضاء رسید.

محمدصادق معتمدیان، استاندار خراسان‌جنوبی در این نشست، اظهار کرد: در سال‌های اخیر به دلیل کمبود منابع آبی، مناطق شرقی کشور با چالش مواجه شده‌اند و بیش از دو دهه است که مردم خراسان جنوبی با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه بحث تامین آب خراسان جنوبی از سال‌های گذشته مطرح بوده است، افزود: در این مدت موضوع تدوین سند سازگاری با شرایط کم آبی را دنبال کردیم که با پیگیری‌های مدیران استانی و همکاری وزارت نیرو تدوین و در قالب آن، همدلی خوبی میان دستگاه‌های متولی حوزه آب ایجاد شده است.

استاندار خراسان‌جنوبی با بیان اینکه بیش از 91 درصد منابع آبی این استان در بخش کشاورزی مصرف می‌شود، ادامه داد: علی رغم شرایط اقلیمی خشک و کمبود منابع آبی، در بحث کشت گلخانه‌ای و سیستم‌های نوین آبیاری در شرایط قابل قبولی قرار نداریم، لذا با تصویب «سند سازگاری با شرایط کم آبی» یکی از اولویت‌های ما حوزه کشاورزی خواهد بود.

معتمدیان با اشاره به اینکه نیاز آبی خراسان جنوبی 217 میلیون مترمکعب است، خاطرنشان کرد: در افق سال 1425 بر اساس مطالعات انجام گرفته در خوش بینانه ترین شرایط حدود 59 میلیون مترمکعب آب موجودی استان خواهد بود و حدود 100 میلیون متر مکعب نیز با اجرای سند سازگاری با شرایط کم آبی تامین می‌شود.

وی ابراز امیدواری کرد: با اجرای طرح انتقال آب از سواحل چابهار به شرق کشور زمینه همکاری و هم افزایی در سایر موضوعات توسعه‌ای خراسان جنوبی فراهم شود.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: